czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Muzealna wystawa "Turek wczoraj i dziś" wersji on-line.

Muzealna wystawa
zdjęcie nr 1 

W związku z zamknięciem muzeów dla zwiedzających, Muzeum Miasta Turek przenosi sie ze swoją ofertą do internetu. Ta forma daje możliwość obejrzenia aktualnej wystawy czasowej pt. „Turek wczoraj i dziś” – w formie prezentacji każdemu kto posiada dostęp do internetu.

Dla urozmaicenia, zaprezentowano ją w trochę innej aranżacji niż ta, która znajduje się na miejscu w muzeum. Dzięki połączeniu „2w1” starej i nowej fotografii, powstały swego rodzaju kolaże prezentujące zmieniającą się z biegiem czasu architekturę naszego miasta. Wystawa będzie prezentowana fragmentami. Poniżej kilkanaście najciekawszych zdjęć z pierwszej części wystawy. Do obejrzenia kolejnych zapraszamy na strony internetowe Muzeum Miasta Turek.

reklama

Poniżej zdjęcia:
1. Turek w okresie okupacji hitlerowskiej. Widok na ulicę Browarną (Brauerei Straβe) w kierunku wschodnim. To samo miejsce obecnie.
2. Okres okupacji hitlerowskiej. Getto dla Żydów w Turku. Na pierwszym planie ogrodzenie z drutów kolczastych oddzielające wejście na ul. Szeroką od strony ul. Kaliskiej. W głębi postaci ludzi. Na dalekim planie widoczna Szkoła Podstawowa nr 1.
3. Turek, 1925 r. Straż Ogniowa w Turku. Widok na pierzeję wschodnią dzisiejszego Placu Wojska Polskiego. To samo miejsce obecnie.
4. Turek, lata 60. Powstawanie osiedla mieszkaniowego przy ul. Spółdzielców. To samo miejsce dziś.
5. Turek, lata 90. Fragment ul. Żeromskiego. Widoczny budynek, w którym mieściła się wówczas siedziba banku PKO. Wcześniej w budynku istniała elektrownia miejska (od 1916 r.). W okresie międzywojennym w zachodniej części otworzono łaźnię miejską
6.Turek, lata 90. Widok na budynek usługowy, w którym mieści się Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Tęcza. Wcześniej mieściła się tu m.in. Biblioteka Pedagogiczna i sklep PSS Społem. To samo miejsce obecnie.
7. Turek, prawdopodobnie lata 70. Skrzyżowanie ulic Milewskiego, Dworcowej i Alei Lenina (dziś Piłsudskiego). To samo miejsce obecnie.
8. Turek, lata 90. Widok na fragment ul. Piłsudskiego. Fot. J. Kurc. To samo miejsce obecnie.
9.Turek. Luty 1942 r. Widok na Landratsalle, obecnie ul. F. Chopina z budynku Oberschule, obecnie Szkoła Podstawowa nr 1 w kierunku północnym. Ten sam widok obecnie.
10. Turek, okres przedwojenny. Karta pocztowa przedstawiająca widok na pierzeje wschodnią i południową ówczesnego Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego (dziś Plac Wojska Polskiego) oraz kościół NSPJ. Fot wykonana przez B. Pawłowski – Turek. Ten sam widok obecnie.

źródło: Muzeum w Turku

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
zdjęcie nr 22
zdjęcie nr 33
zdjęcie nr 44
zdjęcie nr 55
zdjęcie nr 6 / źródło: Muzeum Miasta Turek6
zdjęcie nr 7 / źródło: Muzeum Miasta Turek7
zdjęcie nr 8 / źródło: Muzeum Miasta Turek8
zdjęcie nr 9 / źródło: Muzeum Miasta Turek9
zdjęcie nr 10 / źródło: Muzeum Miasta Turek10
Podobne artykuły
Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny...

Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny Jońskiej - Choinki

17 kw.
Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum...

Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum Kultury w Dobrej. Wystawa...

11 kw.
„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm”...

„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm” czyli wystawa lalek w...

2 kw.
Fakultety na Dzień Kobiety czyli jak się...

Fakultety na Dzień Kobiety czyli jak się bawić to tylko w powiecie...

5 mrz.
Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w...

Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w Turku zaprasza na spotkanie z...

9 lt.
Mamy plan na ferie! Budujemy z LEGO!

Mamy plan na ferie! Budujemy z LEGO!

7 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama