wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

9°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Tydzień Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej nr 5

Tydzień Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej nr 5
 

Listopad w Szkole Podstawowej nr 5 to miesiąc, w którym corocznie przeprowadzany jest Tydzień Edukacji Globalnej. Edukacja globalna to edukacja, która otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka . Nawiązując do tych idei, tegoroczne hasło akcji przeprowadzonej w dniach 16-20 listopada brzmiało „ To nasz świat, uczyńmy go lepszym” .

W ramach TEG nauczyciele wykorzystując różnorodne materiały , m.in.: PAH, Grupy Zagranica, UNICEF-u czy Eduelo, przeprowadzili szereg ciekawych lekcji poświęconych problemom współczesnego świata np. : głodowi, zanieczyszczaniu środowiska , sprawiedliwości i poszanowaniu drugiego człowieka, Celom Zrównoważonego Rozwoju. Uczennice z klasy VIII C : Helena Sobczak i Nikola świerczyńska pokazały koleżankom i kolegom z młodszych klas prezentację i omówiły zagadnienia marnowania żywności . Dzieci z klas 1-3 podczas lekcji z panią Anetą Ulańską –Grabowską, dowiedziały się skąd trafia do Polski kakao i jak kupowanie czekolady wpływa na życie ludzi, którzy są producentami jej składników. Uczniowie kl. II C z wychowawczynią panią Jolantą Idziak zgłębiali tajniki piramidy żywnościowej, a ich starsi koledzy i koleżanki z kl. IV c z panią Katarzyną Szymańską przyczyny braku wody na świeci i szukali rozwiązań jak ją oszczędzać. W klasach ósmych przeprowadzono spotkania na temat: „My jako odbiorcy niezliczonej liczby obrazów i wiadomości, które nie są neutralne, przekazują wąską perspektywę. Jak się z tym bezpiecznie obchodzić?”. Klasa VA dowiedziała się, jakie mogą być przyczyny tego , że ponad 800 milionów ludzi na świecie głoduje i jak to zjawisko wpływa na ludzki organizm. Dopełnieniem tej tematyki był konkurs dla wszystkich uczniów pt. „Wykorzystuję, nie marnuję!”, którego celem było pokazanie, jak można wykorzystać żywność , by jej nie wyrzucać.

reklama

20 listopada społeczność szkoły obchodziła święto patrona –UNICEF ( Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci). Klasy VII C i F pod opieką pani Izabeli Matusiak i Michała Muszyńskiego przygotowały wirtualny apel pt „Młodzi zmieniają świat”, poświęcony prawom dziecka i wartościom, jakimi powinni kierować się młodzi ludzie. W tym dniu, podczas lekcji nie zabrakło niebieskich akcentów, które symbolizowały patrona szkoły i propagowania niesienia pomocy dzieciom na całym świecie np. w Jemenie.

W tematykę tegorocznego TEG –u wkomponował się także Dzień Życzliwości (21 listopada), do którego realizacji aktywnie włączył się SU. Uczniowie przesyłali życzenia i pozdrowienia, miłe słowa, których celem było pokazanie, ile dobra kryje się w każdym człowieku. To, że społeczność szkolna jest wrażliwa na potrzeby innych, zło jakie dotyka inne dzieci wykazało duże zaangażowanie się klas IIA , V A i VII B w akcję charytatywną CME „Prezent pod choinkę” na rzecz dzieci zagrożonych ubóstwem w Rumunii, Ukrainie i Białorusi, pochodzących z różnych środowisk i kościołów. Koordynatorem tego zadania był pan Tomasz Andrzejewski.

Organizatorki TEG –Beata Grzelka i Aneta Ulańska –Grabowska dziękują całej szkolnej społeczności, za tak wielkie zaangażowanie i zrozumienie ważności sprawy, jaką jest wspólna odpowiedzialności za świat w którym żyjemy.

materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6
7
8
9
10

Podobne artykuły

"Piątka" na piątkę. Laureaci i finaliści...

4 kw.
Uczniowie

Uczniowie "Piątki" w drodze po mandat posła Sejmu...

2 kw.
Wystartowała rekrutacja do szkół podstawowych w...

Wystartowała rekrutacja do szkół podstawowych w Turku.

4 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama