niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

5°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Kolejny karton do witraża wzbogacił stałą ekspozycję mehofferowską w Muzeum Miasta Turku

Kolejny karton do witraża wzbogacił stałą ekspozycję mehofferowską w Muzeum Miasta Turku
 

W ostatnich dniach w salach muzealnych muzeum w Turku stanął kolejny projekt do witraża autorstwa wybitnego krakowskiego artysty Józefa Mehoffera.

Tym razem mamy do czynienia z jednym z najokazalszych projektów pod względem gabarytów. Projekt do witraża Matka Boska Gromniczna namalowany na kartonie w technice akwareli i pozłoty liczy bowiem blisko 5 m wysokości i 1,5 m szerokości. Do istniejącego projektu został wykonany blejtram po czym karton naklejony na płótno został na niego naciągnięty. Projekt otrzymał także nową stylizowana drewnianą ramę i przeszklenie.

reklama

Przedmiotowy projekt został namalowany w 1937 roku z myślą zrealizowania go przez Krakowski Zakład Witraży S.G. Żeleński. Po jego wykonaniu gotowy witraż trafił do naszego miasta i został zamontowany w części prezbiterialnej kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Witrażowy projekt uderza pięknem zwartej kompozycji w której centrum znajduje się Matka Boska o młodzieńczej twarzy w asyście ośmiu aniołów trzymających wysokie płonące świece gromniczne. Projekt zwieńcza łaciński napis „LUX PERPETUA” – nieustające światło.

materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6
7

Podobne artykuły

Warsztaty garncarskie i profilaktyczna...

Warsztaty garncarskie i profilaktyczna pogadanka....

4 sierp.

"Uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy" Wystawa...

16 lip.
Jedyna taka noc! Kosmiczna przygoda z gwiazdami...

Jedyna taka noc! Kosmiczna przygoda z gwiazdami w...

16 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama