poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

14°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Podaruj książkę pod choinkę

Podaruj książkę pod choinkę
 

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku serdecznie zachęca do zakupu książek o tematyce regionalnej, które wspaniale sprawdzą się jako prezent dla najbliższych. Wszystkie publikacje w bardzo atrakcyjnych cenach dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych w Bibliotece Głównej przy ul. Dworcowej 5, która otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.30.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania sią z ofertą wydawniczą:

1. ”Turek i okolice. Słownik biograficzny"
Słownik zawiera 143 biogramy osobowości wywodzących się z Turku i okolic, jak i działających na tym terenie. Wśród nich znaleźli się politycy, ludzie nauki, przedstawiciele różnych dziedzin sztuki, działacze społeczni, samorządowcy, organizatorzy licznych dziedzin gospodarki. Obok słynnych i wybitnych osobistości (np. Józef Mehoffer czy Felicjan Sławoj Składkowski) starano się przedstawić sylwetki tych, którzy dobrze zapisali się w dziejach tej mniejszej Ojczyzny, jaką jest rodzinna miejscowość czy gmina. Skierowany jest do szerokiego grona czytelników, a jego głównym celem jest przekazanie informacji o ludziach zasłużonych dla regionu.
Cena: 20 zł

reklama

2. Makary Górzyński „Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego” T.2 cz. 2 Architektura i sztuka sakralna
To ostatnia część cyklu wydawniczego „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, w ramach którego ukazały się już dwie pozycje: tom pierwszy „Miasto Turek” oraz pierwsza część tomu drugiego, „Rezydencje powiatu tureckiego”. Architektura i sztuka sakralna – kościoły i ich wyposażenie, domy modlitwy, cmentarze – to zakres przedmiotowy ostatniego tomu.
Cena: 20 zł

3. „Eugeniusz Waniek – uczeń Józefa Mehoffera”
Wydawnictwo prezentuje całe zawodowe życie artysty pracującego w zespole Józefa Mehoffera przy tworzeniu polichromii w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Książka zawiera dzieła malarskie, grafiki, wiersze jak również osobiste listy pisane przez artystę.
Cena: 20 zł

4. "Dzieje Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku"
Publikacja powstała na podstawie archiwalnej i aktualnej dokumentacji szkolnej oraz wspomnień naszych nauczycieli i absolwentów. Rozpoczyna się od najważniejszych wydarzeń związanych z początkiem szkolnictwa w naszym mieście, następnie opisuje rozwój naszej Szkoły aż do czasów współczesnych. Całość dopełnia bogaty zbiór fotografii, dokumentujących życie szkolne ostatnich dziewięćdziesięciu lat.

reklama

Zapraszamy do lektury i wyrażamy głęboką nadzieję, że dla Absolwentów wielu pokoleń niniejsza publikacja będzie bogatym źródłem niepowtarzalnych, cudownych wspomnień z lat dzieciństwa.
Cena: 20 zł

5. "Życiorysy lokalne"
Książka składa się dziewięciu narracji biograficznych o mieszkańcach Turku i okolic, którzy odegrali znaczącą rolę w dziejach miasta i regionu w przeciągu XX wieku. Autorami opowieści jest siedemnaścioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Pod kierunkiem swoich polonistek oraz pracowników naukowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez rok zbierali materiały o swoich bohaterach i poznawali tajniki pisania biografii. W efekcie powstały zajmujące, pełne inwencji, osobiste opowieści o kolejach życia polskich, żydowskich i niemieckich artystów, nauczycieli i społeczników. Wydana w formie albumowej książka oprócz informacji biograficznych zawiera także bogaty materiał zdjęciowy. Dodatkowo „Życiorysy lokalne” wzbogacone zostały o dwutorową narrację, która w wyjątkowy sposób przybliża czytane historie i pozwala zbliżyć się do jej bohaterów.
Cena: 30 zł

6. Turkowskie impresje
Książka ukazała się z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej turkowskiego poety. Lech Lament, swój najnowszy zbiorek poetycki poświęcił przede wszystkim Turkowi. W swoich wierszach, w niezwykle malowniczy i liryczny sposób opisuje znane każdemu mieszkańcowi miejsca, takie jak ul. Ogrodowa, ul. Chopina czy ul. Kaliska. W zbiorze opisane zostały także turkowskie murale czy dzieła Józefa Mehoffera. Poeta upamiętnił również nieżyjących turkowian – Artura Jurgawkę, Włodzimierza Marczewskiego czy Wojciecha Wesołowskiego. Z okazji jubileuszu Lecha Lamenta powstała specjalna limitowana edycja „Turkowskich impresji”, wydana w oprawie twardej, do której dołączona została płyta-niespodzianka. Krążek zawiera nagrania wierszy, odczytanych przez przyjaciół poety oraz piosenkę do tekstu jednego z utworów zamieszonego w zbiorze.
Cena: 10 zł

7. "Klub sportowy Tur Turek"
Publikacja ta zawiera historię Miejskiego Klubu Sportowego Tur Turek, sięgającą lat 20-tych XX wieku. Inicjatywę stworzenia pierwszej w Turku drużyny piłki nożnej podjęli Saturnin Kinkel, Czesław Zieliński i Roman Cyrulewski. Początki były trudne. Piłkarze nie posiadali ani własnego boiska, ani – tak potrzebnych dla działalności Klubu – środków finansowych. Ponadto wśród przedstawicieli lokalnej władzy panowało negatywne nastawienie do członków drużyny. Przełom nastąpił w roku 1924, kiedy w sprawy Klubu zaangażował się Leon Kruszyński. W 1926 roku doszło do rejestracji Klubu jako stowarzyszenia pod nazwą TKS Tur Turek w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Od tego momentu nastąpił rozwój Klubu, także w innych dziedzinach sportowych. Zawodnicy brali udział w zawodach lekkoatletycznych, formułowały się sekcje: kolarska, tenisa ziemnego, potem motocyklowa oraz piłki siatkowej i koszykowej. W pewnym okresie działalności istniały, poza wymienionymi, również sekcje: strzelecka, piłki ręcznej, szachowa i brydża sportowego. Wybuch wojny spowodował zaprzestanie funkcjonowania Klubu, jednak tuż po jej zakończeniu w roku 1945 nastąpiła jego reaktywacja. W 1989 roku nazwa Klubu została zmieniona na Miejski Klub Sportowy Tur Turek, pod którą funkcjonuje do dziś z jedyną sekcją, która przetrwała – piłkarską.

Tekst uzupełniono licznymi fotografiami oraz wynikami osiąganymi przez zawodników poszczególnych sekcji.
Cena: 15 zł

Podobne artykuły

Urszula Szczęsna Dyrektorem Powiatowej...

Urszula Szczęsna Dyrektorem Powiatowej Biblioteki...

31 sierp.
Bibliosmyki ponownie w bibliotece

Bibliosmyki ponownie w bibliotece

31 sierp.

"Emocje w równowadze" - warsztaty dla młodzieży w...

10 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama