środa 03 marca 2021

Kingi, Maryna, Tycjana

reklama

Na odkrywce Adamów wydobyto ostatnią tonę węgla. Kopalnia zakończyła definitywnie działalność.

Na odkrywce Adamów wydobyto ostatnią tonę węgla. Kopalnia zakończyła definitywnie działalność. - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

Po blisko 60 latach działalności w minioną środę 17 lutego 2021 roku z taśmociągu odkrywki Adamów zjechała ostatnia tona węgla brunatnego wydobyta w Kopalni Węgla Brunatnego Adamów.

W sierpniu 2020 roku zarząd PAK informował o zakończeniu działalności KWB Adamów. Proces likwidacji wg planów zarządu PAK miał zakończyć się z końcem 2020 roku. KWB Adamów prowadziła wydobycie węgla brunatnego na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, wraz z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownię Adamów działalność kopalni została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla, które transportowano do elektrowni Pątnów.

reklama

W dniu 17 lutego na ostatniej działającej odkrywce Adamów o godzinie 16.50 nastąpiła historyczna dla regionu chwila wydobycia ostatniej tony węgla i zatrzymania pracy ostatniej pracującej koparki. Po blisko 60 latach wydobycie węgla w powiecie tureckim zakończyło się. Koparka Rs 400 jest przygotowywana do wyjazdu z wyrobiska górniczego na tzw plac demontażowy.

Kopalnia Węgla Brunatnego "Adamów” powstała w latach 1959-1964 i działa na obszarze ponad 2 tys. ha. Wydobycie węgla brunatnego rozpoczęło się na odkrywce Adamów a w kolejnych latach uruchomiono odkrywkę Koźmin i odkrywkę Władysławów. W ciągu roku przy pomocy rozbudowanego parku maszynowego wydobywano około 34 mln m³ nadkładu oraz około 5 mln ton węgla. W latach świetności kopalnia zatrudniała do 2000 pracowników.

Zakończyła się 60-letnia historia zakładu, który był motorem powojennych przemian miasta i regionu. Wg planów jakie we wrześniu 2020 roku ogłosił zarząd PAK, na terenach poodkrywkowych powstać ma duża farma fotowoltaiczna. Spółka podpisała już umowę na budowę w formule "pod klucz" farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Wg planów początek eksploatacji farmy przewidziano na sierpień 2021 r.

Podobne artykuły

Wideo: Wyburzenie komina elektrowni Adamów

Wideo: Wyburzenie komina elektrowni Adamów

17-12-2020
Wideo: Akcja wyburzania komina elektrowni...

Wideo: Akcja wyburzania komina elektrowni Adamów...

17-12-2020
ZE PAK deklaruje rezygnacje z węgla brunatnego...

ZE PAK deklaruje rezygnacje z węgla brunatnego do...

02-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama