Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

piątek 17 września 2021

Franciszka, Lamberty, Narcyza

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Na odkrywce Adamów wydobyto ostatnią tonę węgla. Kopalnia zakończyła definitywnie działalność.

Na odkrywce Adamów wydobyto ostatnią tonę węgla. Kopalnia zakończyła definitywnie działalność. - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

Po blisko 60 latach działalności w minioną środę 17 lutego 2021 roku z taśmociągu odkrywki Adamów zjechała ostatnia tona węgla brunatnego wydobyta w Kopalni Węgla Brunatnego Adamów.

W sierpniu 2020 roku zarząd PAK informował o zakończeniu działalności KWB Adamów. Proces likwidacji wg planów zarządu PAK miał zakończyć się z końcem 2020 roku. KWB Adamów prowadziła wydobycie węgla brunatnego na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, wraz z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownię Adamów działalność kopalni została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla, które transportowano do elektrowni Pątnów.

reklama

W dniu 17 lutego na ostatniej działającej odkrywce Adamów o godzinie 16.50 nastąpiła historyczna dla regionu chwila wydobycia ostatniej tony węgla i zatrzymania pracy ostatniej pracującej koparki. Po blisko 60 latach wydobycie węgla w powiecie tureckim zakończyło się. Koparka Rs 400 jest przygotowywana do wyjazdu z wyrobiska górniczego na tzw plac demontażowy.

Kopalnia Węgla Brunatnego "Adamów” powstała w latach 1959-1964 i działa na obszarze ponad 2 tys. ha. Wydobycie węgla brunatnego rozpoczęło się na odkrywce Adamów a w kolejnych latach uruchomiono odkrywkę Koźmin i odkrywkę Władysławów. W ciągu roku przy pomocy rozbudowanego parku maszynowego wydobywano około 34 mln m³ nadkładu oraz około 5 mln ton węgla. W latach świetności kopalnia zatrudniała do 2000 pracowników.

Zakończyła się 60-letnia historia zakładu, który był motorem powojennych przemian miasta i regionu. Wg planów jakie we wrześniu 2020 roku ogłosił zarząd PAK, na terenach poodkrywkowych powstać ma duża farma fotowoltaiczna. Spółka podpisała już umowę na budowę w formule "pod klucz" farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Wg planów początek eksploatacji farmy przewidziano na sierpień 2021 r.

Podobne artykuły

Rozbiórka elektrowni Adamów wstrzymana. ZE PAK...

Rozbiórka elektrowni Adamów wstrzymana. ZE PAK zrywa...

30 kw.
Gmina Malanów przystąpiła do projektu LIFE...

Gmina Malanów przystąpiła do projektu LIFE AFTER...

4 mrz.
Wideo: Wyburzenie komina elektrowni Adamów

Wideo: Wyburzenie komina elektrowni Adamów

17-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama