poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

19°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Dofinansowanie na retencję wód deszczowych w Turku

Dofinansowanie na retencję wód deszczowych w Turku
 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku otrzymało pozytywną ocenę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsięwzięcia związane z zagospodarowaniem wód deszczowych w Turku. Projekt o wartości ponad 7 mln zł realizowany będzie do końca 2023 r.

Projekt miejskiej spółki komunalnej pod tytułem „Zagospodarowanie wód deszczowych w oparciu o zielono-niebieskie rozwiązania w mieście Turek” został pozytywnie zaopiniowany w NFOŚiGW, dzięki czemu może liczyć na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie: „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”, w zakresie „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”.

reklama

W ramach projektu miałyby zostać zrealizowane cztery duże zadania związane z gospodarką wodami deszczowymi. Pierwszym z nich jest budowa drugiej komory osadnika z funkcją retencyjną podczyszczalni dla największej zlewni wód deszczowych w Turku, przy alei Jana Pawła II, o powierzchni 5,3 km2, którą zamieszkuje 10.500 osób. Objętość czynna komory wyniesie 2998 m3. Kolejnym przedsięwzięciem będzie budowa zbiornika retencyjnego w rejonie ulic: G. Bacewicz i I. Paderewskiego na osiedlu Zdrojki Lewe. Całkowita objętość czynna zbiornika ma wynieść 454 m3. Z tym zadaniem powiązane jest kolejne, polegające na zagospodarowaniu ok. 4493 m2 terenów zielonych wokół zbiornika retencyjnego kanalizacji deszczowej na osiedlu Zdrojki Lewe. Ostatnim z zadań ma być rozszczelnienie terenów umocnionych za Szkołą Podstawową nr 4 oraz 3037 m2 chodnika na skwerze w rejonie ulic: W. Milewskiego i J. Piłsudskiego.

Aby zrealizować wszystkie założenia projektu, przygotowane zostaną specjalistyczne ekspertyzy i dokumentacje projektowe oraz opracowany zostanie Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu. Wszystko po to, aby poprawić retencję wód deszczowych w Turku i w jak największym stopniu zagospodarować te wody.

Całkowita wartość przedsięwzięć, które mają zakończyć się do końca 2023 r., ma wynieść 7.0366.283,11 zł, przy czym dofinansowanie z NFOŚiGW 3.693.578,14 zł.

reklama

materiał prasowy nadesłany

Podobne artykuły

Biblioteka w Dobrej z dofinansowaniem w ramach...

Biblioteka w Dobrej z dofinansowaniem w ramach...

10 wrz.
Dofinansowanie na zakup samochodu...

Dofinansowanie na zakup samochodu transportowego dla...

8 wrz.
1.500.000 zł dla Gminy Przykona na gospodarkę...

1.500.000 zł dla Gminy Przykona na gospodarkę...

2 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama