czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

18°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej ulicy. Nowa stała wystawa w muzeum uroczyście otwarta.

1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej ulicy. Nowa stała wystawa w muzeum uroczyście otwarta.
 

"1956 dni w okupowanym Turku – historia pewnej ulicy” to tytuł nowej wystawy w Muzeum Miasta Turku, której otwarcie odbyło się dzisiaj, tj. 12 listopada 2021 r. w ramach turkowskich obchodów Święta Niepodległości.

Droga do powstania tej wystawy była bardzo druga. Najpierw było marzenie, potem pomysł, następnie zwolnił się lokal po dawnej księgarni, a Miasto pozyskało pieniądze na jego adaptację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Później dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pomocy wielu ludzi, m.in. pracowników zakładu Miranda oraz Muzeum Miasta Turek, powstała wystawa „1956 dni w okupowanym Turku – historia pewnej ulicy”.

reklama

Wystawa opowiada historię okupacji niemieckiej w Turku. To nie tylko ławka jak oryginalna z wojennego parku, z niemieckim napisem „Tylko dla Niemców” czy studnia na wodę z ulicy Żeromskiego. Zwiedzający zobaczą kopie oryginalnych plakatów i obwieszczeń wojennych, niemieckie plany przebudowy miasta, zdjęcia wykonane podczas wojny, a z głośników usłyszą niemieckie komunikaty i odgłosy ulicy sprzed blisko 80 lat. Dopełnieniem jest salka kinowa inspirowana kinem z czasów wojny, gdzie na ekranie można obejrzeć ożywione postaci z fotografii znanych ze zbioru „Archiwum Igły”.

Wystawa „1956 dni w okupowanym Turku- historia pewnej ulicy” jest wystawą stałą, można ją oglądać w godzinach pracy Muzeum Miasta Turku.

źródło: UM Turek

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w...

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w Muzeum...

27 wrz.
Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

1 wrz.
W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja...

W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja "Pomost"...

16 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama