poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Poszukiwany bliźniak genetyczny dla Agaty - potrzebny szpik

Poszukiwany bliźniak genetyczny dla Agaty - potrzebny szpik
 

W niedzielę, 14 listopada Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku, przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, zorganizował, ostatnią w tym roku, akcję oddawania krwi. Tym razem została ona połączona z rejestracją w Fundacji DKMS.

Strażacki Klub HDK wspierał już różne inicjatywy pomocy osobom potrzebującym specjalistycznego leczenia. W minioną niedzielę, podczas akcji oddawania krwi w Domu Strażaka, można było również zarejestrować się w światowej bazie dawców szpiku i komórek macierzystych Fundacji DKMS. Stało się to za sprawą 22-letniej Agaty Szocińskiej z Janowca Wielkopolskiego, która niespodziewanie, na początku października br. zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Klub HDK z Turku, zaprzyjaźniony z Klubem HDK w Janowcu Wielkopolskim, postanowił pomóc w znalezieniu bliźniaka genetycznego, który mógłby zostać potencjalnym dawcą szpiku dla Agaty.

reklama

Podczas niedzielnej akcji zgłosiło się 20 chętnych osób. Po wypełnieniu formularza, pobierano wymazy z wewnętrznej strony policzka, które następnie trafiają do laboratorium. Tam będą przebadane – to proces trwający około trzech miesięcy. Po tym czasie każda z tych osób otrzyma informację o zakończonej rejestracji w bazie i zostanie wpisana na listę potencjalnych dawców Fundacji DKMS.

Powstanie Fundacji w roku 1991 zawdzięcza się dr Peterowi Harfowi (jego żona chorowała na białaczkę). Jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, działa od roku 2008. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, który potrzebuje przeszczepu szpiku lub komórek macierzystych. W polskiej bazie DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,7 milionów potencjalnych dawców, natomiast na całym świecie ponad 10,3 milionów. Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może być osoba od 18 do 55 roku życia. Warto się zgłosić i wykonać wymaz. Być może staniemy się szansą na drugie życie chorej osoby.

Piotr Dewicki, prezes Klubu HDK PCK przy OSP w Turku przeszedł szkolenie, dzięki któremu otrzymał certyfikat wraz z uprawnieniami do organizacji akcji oraz do pobierania próbek. Osoby chętne nadal mogą się zgłaszać, dzwoniąc pod nr tel. 668 681 024. Można również przyjść w najbliższy piątek do Zespołu Szkół Technicznych w Turku (budynek A), ponieważ właśnie tam, od godziny 8.00, odbędzie się kolejna akcja rejestracyjna Fundacji DKMS. Po weekendzie zostanie zorganizowana także w turkowskim Zespole Szkół Ogólnokształcących. Wszystko odbywa się zgodnie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

W niedzielnej akcji oddawania krwi wzięło udział 36 osób, lecz jedna osoba po badaniu lekarskim, została odrzucona. W sumie uzyskano 15 750 ml krwi, co w rezultacie dało wynik 211 litrów w całym 2021 r. W porównaniu do roku ubiegłego, to wzrost o 2 litry. W ciągu roku Klub organizuje cztery zbiórki krwi, następna odbędzie się w lutym 2022 r.

reklama

Podobne artykuły

Polska krew dla Ukrainy. Turkowianie dzielą się...

Polska krew dla Ukrainy. Turkowianie dzielą się tym...

27 lt.
Wielkopolska gotowa na przyjęcie uchodźców z...

Wielkopolska gotowa na przyjęcie uchodźców z...

25 lt.
Razem oddali 21 litrów krwi w akcji Klubu HDK -...

Razem oddali 21 litrów krwi w akcji Klubu HDK - PCK

26-11-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama