piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Przedszkolu Krasnala Hałabały

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Przedszkolu Krasnala Hałabały
 

Od 15 do 19 listopada 2021 r. Przedszkole Samorządowe Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Krasnala Hałabały we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Turku, po raz kolejny realizowało program przedszkolnej edukacji antytytoniowej Czyste powietrze wokół nas”.

Jego celem jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń, jak również wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Poprzez realizację kolejnych scenariuszy przedszkolaki zwiększyły poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów oraz szkodliwości emisji dymów w otoczeniu i środowisku.

reklama

W placówce do programu przystąpiła grupa IV. W formie referatu rodzicom przedszkolaków została przekazana informacja o jego założeniach. Dzieci z oddziału starszaków uczestniczyły w 5 zajęciach warsztatowych obejmujących następującą tematykę:

1. „Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymów”,
2. „Co i dlaczego dymi?”,
3. „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”,
4. „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”,
5. „Jak unikać dymu papierosowego?”.

6 latki bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach aktywności. Obserwowały różne źródła dymów. Poznały maskotkę programu dinozaura Dinka, historyjkę „O kominie, który przestał dymić” oraz nauczyły się śpiewać piosenkę o Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem.

Z zainteresowaniem obejrzały filmik, który pomógł im zrozumieć nasze starania o zdrowie i czyste środowisko. Dokładnie i z ogromnym zaangażowaniem wykleiły sylwetę Dinka, oraz same wykonały znak „Nie pal przy mnie”.

reklama

Nawiązując do realizowanego programu w czwartek 18 listopada w placówce obchodzono Światowy Dzień Rzucania Palenia. Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także zaapelowanie do palaczy, za pośrednictwem najmłodszych, o podjęcie decyzji mających na celu wyzwolenie się z uzależnienia.

W związku z tym we wszystkich grupach odbyły się zajęcia w toku, których dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego i dowiedziały się, w jaki sposób można i trzeba zachować się, gdy narażane są na wdychanie dymu z papierosa. W formie happeningu antynikotynowego, ze znakami zakazu palenia i transparentami najmłodsi przemaszerowali przez najbliższą okolicę przedszkola. Również w salach grupowych wyeksponowano rysunkowe znaki „zakazu palenia papierosów” i pokazano dzieciom, w których miejscach znajdują się one w placówce.

W holu przedszkola przygotowano tablicę informacyjną dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów oraz zaprezentowano korzyści płynące z rzucenia tego zgubnego nałogu. W efekcie wszystkich podjętych działań antynikotynowych przedszkolaki nabyły pożądane wzorce postaw i zachowań zdrowotnych, które utrwalane mogą zaowocować przyszłą dojrzałą osobowością niepalącego człowieka szanującego środowisko naturalne.

materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
Podobne artykuły
Maj miesiącem książki w Przedszkolu...

Maj miesiącem książki w Przedszkolu Samorządowym Nr 8 w Turku

14 maj.
Majowe Święta w Przedszkolu  Krasnala Hałabały

Majowe Święta w Przedszkolu Krasnala Hałabały

30 kw.
Przedszkolaki z Przykony powitały wiosnę na...

Przedszkolaki z Przykony powitały wiosnę na sportowo

13 kw.
Wyszyna. Wiewiórki, Krasnoludki, Misie i...

Wyszyna. Wiewiórki, Krasnoludki, Misie i Jeżyki wystąpiły dla swoich...

26 st.
Przedszkolaki Krasnala Hałabały w kaliskim...

Przedszkolaki Krasnala Hałabały w kaliskim teatrze

13-12-2023
Dyniowe świętowanie! Przedszkolaki ze...

Dyniowe świętowanie! Przedszkolaki ze Słodkowa uczciły dzień...

06-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama