piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

9°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

"Widoki miast wielkopolskich z czasów przedrozbiorowych". Nowa wystawa w muzeum

 

Zeszłoroczna rocznica nadania praw miejskich dla Turku stała się okazją nieco innego spojrzenia na miejscowości o prawnej przestrzeni zurbanizowanej szerokiej Wielkopolski, tj., dawnej wielkopolski i Ziemi sieradzkiej, do której Turek był administracyjnie przypisany. Tym razem postanowiliśmy pokazać Nasze Miasto w nieco innym „Towarzystwie".

Ikonosfera najnowsza ekspozycja w Muzeum im. Józefa Mehoffera, to zbiór graficznych przedstawień miast historycznej Wielkopolski oraz miasta Turek. Ukazuje ona sylwety miast, a więc ten element, który trudno realistycznie przestawić na podstawie lektury różnorakich dokumentów, wizji, inwentarzy oraz innych opisów miasta. Sylweta architektoniczna miast, zmienna w zależności od miejsca jej postrzegania, lecz charakterystyczna dla każdej miejscowości to istotny element dający podstawy do jego identyfikacji. Podobnie w ludzkiej wyobraźni funkcjonuje herb miejski, który identyfikujemy z tym i tylko z tym jedynym miastem.

reklama

Na wystawie udało się zgromadzić kopie widoków miast Wielkopolski m.in. Kalisza, Konina, Międzyrzecza, Poznania, Rychwała, Turku i wielu innych. Zebrany materiał źródłowy z cała pewnością pozwoli uzmysłowić sobie jak wyglądało miasto lokowane na prawie magdeburskim w czasach przedrozbiorowych. Wyobraźnię widzów z całą pewnością pobudzą także opisy oraz plany kartograficzne.

Projekt Ikonosfera jest jednym z elementów przedsięwzięcia Europa Narodów – źródła do dziejów miast wielkopolskich, realizowanego przez Archiwum Państwowe w Poznaniu i liczne grono instytucji, w tym Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum Regionalne w Grodzisku, Muzeum Regionalne w Pyzdrach.

Wystawie towarzyszą dwa okolicznościowe wykłady oraz przygotowywana konferencja naukowa, która odbędzie się w najbliższym dogodnym terminie o czym Państwa poinformujemy.

Wystawa można oglądać do 20 marca 2022 roku

materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4

Podobne artykuły

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w...

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w Muzeum...

27 wrz.
Warsztaty garncarskie i profilaktyczna...

Warsztaty garncarskie i profilaktyczna pogadanka....

4 sierp.

"Uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy" Wystawa...

16 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama