środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

O odpowiedzialności i patriotyzmie. Miejskie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

O odpowiedzialności i patriotyzmie. Miejskie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja - fot.: UM Turek
fot.: UM Turek 

Białe i czerwone balony, wypuszczone przez dzieci, poleciały w niebo. Słoneczne popołudnie wielu turkowian postanowiło spędzić, świętując jedno z najważniejszych polskich świąt – Konstytucji 3-go Maja. Były delegacje, występy chórów i przemowy.

Swoje wystąpienie okolicznościowe, wygłosił burmistrz Romuald Antosik, gospodarz imprezy: – Twórcy Konstytucji postawili przed nami wiele zadań, a jedno z nich nazywa się odpowiedzialnością. Tak…, właśnie odpowiedzialnością. Bo patriotyzm to odpowiedzialne wspieranie i budowanie, a nie krytyka i niszczenie innych ludzi, bądź działań. Patriotyzm to nie tylko udział w uroczystościach, ale pomoc w codziennym działaniu na rzecz mieszkańców Turku, powiatu, czy Polski. Wreszcie dzisiejszy patriotyzm to odpowiedzialność, a nie szeroko manifestowana pozorowana troska o kraj, czy o miasto – mówił.

reklama

W uroczystości, która odbyła się w parku im. Konstytucji 3 Maja, tuż obok pomnika Orła Białego, udział wzięły liczne poczty sztandarowe i delegacje, a wśród nich Chór Nauczycielski, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku, chór nauczycielski ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz przedstawiciele organizacji, instytucji, związków i stowarzyszeń, działających na terenie miasta. Na uroczystości pojawił się również poseł Tomasz Nowak, który przemawiając, podkreślał historyczną wartość uchwalonej w 1791 roku konstytucji, pierwszej w Europie, drugiej na świecie.

Piosenkę „Witaj, majowa jutrzenko” zaśpiewały dwa chóry: Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego pod batutą Kamili Pacześniej i Chór Szkoły Podstawowej Nr 5 w Turku pod batutą Anety Janiak. Uroczystość była okazją do uhonorowania Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego nagrodą „Turkowski Laur Kultury”, przyznawaną za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Stowarzyszenie działa od 1985 roku i prowadzi Chór Nauczycielski. Od 23 lat organizuje Przegląd Chórów „Muzyka Korzeni Europy”, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w Turku. Chór Nauczycielski od 37 lat prowadzi działania i inicjatywy kulturalne mające istotne znaczenie dla rozwoju kultury i tradycji miasta Turku. Integruje lokalną społeczność, jest animatorem działań na rzecz edukacji muzycznej. „Turkowski Laur Kultury” z rąk burmistrza Turku odebrali: chórzystka Bożena Paszak wraz z Pawłem Gruszczyńskim – Prezesem Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego.

Trzeciomajowy program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku. Po ich występie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Orła Białego.

Ostatnim punktem w programie obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, był koncert Big Bandu Miasta Turek, który odbył się pod hasłem „Vivat 3 Maj”. W pierwszej części koncertu w Kinie „TUR”, muzycy i wokaliści zaprezentowali pieśni patriotyczne, druga część koncertu miała charakter rozrywkowy.

reklama

 

 

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: UM Turek2
fot.: UM Turek3
fot.: UM Turek4
fot.: UM Turek5
fot.: UM Turek6
fot.: UM Turek7
fot.: UM Turek8
fot.: UM Turek9
fot.: UM Turek10
fot.: UM Turek11
fot.: UM Turek12
fot.: UM Turek13
fot.: UM Turek14
fot.: UM Turek15
fot.: UM Turek16

Podobne artykuły

Miejskie obchody Narodowego Święta...

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości z...

12 list.
Wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Powiatowe...

Wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Powiatowe obchody...

11 list.
Wideo: Występ Chóru Nauczycielskiego z Turku w...

Wideo: Występ Chóru Nauczycielskiego z Turku w...

24 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama