piątek 19 lipca 2024

Alfreny, Rufina, Wincentego

reklama

Sześć cennych kartonów spod ręki mistrza. Ruszają prace konserwatorskie kolejnych szkiców Mehoffera

Sześć cennych kartonów spod ręki mistrza. Ruszają prace konserwatorskie kolejnych szkiców Mehoffera  - fot.: Muzeum Miasta Turku
fot.: Muzeum Miasta Turku 

Sześć projektów autorstwa Józefa Mehoffera, powstałych do wystroju kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku i wykonanych na kartonach, zostanie poddane gruntownej konserwacji. Prace będą wykonane jeszcze w tym roku.

To kolejne obiekty z cennej kolekcji Józefa Mehoffera, zgromadzonej w turkowskim muzeum. Tym razem prace konserwatorskie będą prowadzone na sześciu kartonach projektów wykonanych do wystroju kościoła w Turku. Rysunki autorstwa Józefa Mehoffera pochodzą z lat 1933-1934. Są to: Ptaszki, motyw dekoracyjny, szkic do kandelabru, szkic do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, szkic dekoracji geometrycznych sklepień nawy bocznej, fragment dekoracji ornamentalnej oraz szkic dekoracji sklepienia nawy bocznej.

reklama

Obecnie Muzeum prowadzi postępowanie związane z wyborem pracowni konserwatorskiej. Efekty przeprowadzonych prac, będzie można zobaczyć już na przełomie września i października 2022 roku, odwiedzając zainstalowaną w gmachu ratusza stałą ekspozycję „Józef Mehoffer i jego Turkowskie dzieło". Ponadto, na stronie internetowej Muzeum przygotowana zostanie fotogaleria prezentująca obiekty przed i po konserwacji, wraz z opisem procesu konserwacyjnego.

Działania realizowane są w ramach projektu pod nazwą „Konserwacja kolekcji turkowskiego misterium Józefa Mehoffera – etap IV, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Wspieranie działań muzealnych.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Muzeum Miasta Turku2
fot.: Muzeum Miasta Turku3
fot.: Muzeum Miasta Turku4
Podobne artykuły
Trwa plebiscyt „Łączy nas WIELkopolskiE”....

Trwa plebiscyt „Łączy nas WIELkopolskiE”. Turek nominowany za...

17 maj.

"Od zranienia do uzdrowienia". Siódma edycja Ekstremalnej Drogi...

6 mrz.
Przegląd Chórów i wyróżnienia dla jego...

Przegląd Chórów i wyróżnienia dla jego organizatorów czyli 24....

23-10-2023
Będą remonty dachów i konserwacja...

Będą remonty dachów i konserwacja wiatraków. 4,5 miliona złotych na...

27-09-2023

"Droga Przebaczenia-od zranienia do uzdrowienia". Piąta edycja...

08-03-2023
Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy w piątek....

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy w piątek. Spotkaj się z Bogiem i...

30-03-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama