wtorek 29 listopada 2022

Błażeja, Margerity, Saturnina

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

W studzience zawrzało! Powiat kontra PGKiM

W studzience zawrzało! Powiat kontra PGKiM - fot. Shutterstock
fot. Shutterstock 

Początek czerwca przywitał mieszkańców Turku kolejną odsłoną powiatowo-miejskich sporów. Tym razem na tapecie znalazły się studzienki kanalizacyjne na ulicy Milewskiego.

„Powiat Turecki informuje, że w dniu 02.06.2022r. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku dokonało bezprawnego zablokowania studzienek kanalizacyjnych służących do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych przy powiatowej ulicy Milewskiego w Turku.

reklama

Te działania doprowadziły do celowego uszkodzenia mienia publicznego – urządzeń kanalizacji odpływowej przez co m.in. narażają na straty mieszkańców Powiatu Tureckiego w mieście Turku. Zajęcie przez PGKiM publicznego mienia jest niezgodne z prawem, pokazuje butę i arogancki sposób działalności spółki PGKiM ze szkodą dla mieszkańców całego Powiatu Tureckiego. Bezprawne działania PGKiM polegające na takim niszczeniu publicznego mienia powiatowego mogą również stworzyć zagrożenie dla mienia mieszkańców poprzez zalewanie przyległych posesji.

PGKiM zmusza mieszkańców Turku do dokonywania bezprawnych i zawyżonych opłat za wody opadowe lub roztopowe bez jakichkolwiek regulacji prawnych, co do ich naliczania. Ponadto wysokość nakładanych na mieszkańców Turku nielegalnych opłat jest nieadekwatna do ponoszonych przez spółkę kosztów.

Powiat Turecki nie pozostaje obojętny wobec zaistniałej sytuacji zgłaszając proceder organom ścigania i pociągnie PGKiM w Turku do odpowiedzialności.

Należy podkreślić, że powyższa spółka miejska nie jest prywatnym folwarkiem, a działając na mieniu publicznym wykonuje zadania publiczne nałożone przepisami prawa. Jej jedynym udziałowcem w 100% jest Gmina Miejska Turek. Zarząd PGKiM jest zatem – w przeciwieństwie do komunikowanej sytuacji - zobowiązany do funkcjonowania zgodnie z literą prawa i do poszanowania mienia publicznego, dla dobra wszystkich mieszkańców Turku.

reklama

Jedynym udziałowcem spółki jest Gmina Miejska Turek. Bezpośrednią kontrolę nad spółką sprawuje Burmistrz Miasta Turku w osobie Romualda Antosika” – takie oświadczenie, podpisane przez Starostę Tureckiego Dariusza Kałużnego, pojawiło się w poniedziałek na stronach internetowych powiatu.

We wtorek nadeszła odpowiedź ze strony PGKiM:

"Powiat Turecki, którego dług w opłatach wynosi 1.162.750,11 zł próbuje manipulować opinią publiczną, informując o rzekomych naszych bezprawnych działaniach jako PGKiM Sp. z o.o. w Turku.

Jeśli nasze działania są bezprawne, to dlaczego sąd I instancji uznał nasze roszczenia w stosunku do Powiatu Tureckiego za zasadne i wyegzekwował należność?

Jeśli pan starosta uważa to za bezprawne działanie, to dlaczego zapłacił zasądzoną wyrokiem sądu na rzecz PGKiM Sp. z o.o. kwotę 271.496,15 zł?

W związku z tym, że Powiat Turecki od 2022 r. w ogóle nie płaci, a koszty musi ponosić miejska spółka PGKiM, czyli wszyscy mieszkańcy Turku, dlatego zmuszeni byliśmy do podjęcia decyzji o odłączeniu ulicy powiatowej od kanalizacji deszczowej. Tymczasem w sądach trwają kolejne sprawy o zapłatę.

Jednocześnie informujemy, że bezprawnym działaniem jest niszczenie prawdopodobnie z polecenia Powiatu Tureckiego, elementów kanalizacji deszczowej, co zgłosiliśmy do organów ścigania.

Dlatego też z całą stanowczością będziemy stać w interesie mieszkańców Turku, działając zgodnie z prawem i egzekwując od Powiatu Tureckiego to, co się nam zgodnie z prawem należy.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o. w Turku"

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Najważniejsza była dobra zabawa. Dzieciaki...

Najważniejsza była dobra zabawa. Dzieciaki zagrały o...

15 list.
Wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Powiatowe...

Wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Powiatowe obchody...

11 list.
PGKIM. Odwołaliśmy się od decyzji Starosty...

PGKIM. Odwołaliśmy się od decyzji Starosty Tureckiego

10 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama