niedziela 26 czerwca 2022

Jana, Pauliny, Rudolfiny

29°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Amelia i Zofia ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku laureatkami konkursu historycznego

Amelia i Zofia ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku laureatkami konkursu historycznego - fot.: SP nr 5 w Turku
fot.: SP nr 5 w Turku 

Rok szkolny kończymy kolejnymi sukcesami! Zofia Opala i Amelia Jaros, dwie uczennice klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku zostały laureatkami XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”, zorganizowanego przez mazowiecką kurator oświaty, Aurelię Michałowską.

W listopadzie ubiegło roku, do etapu szkolnego konkursu przystąpiło 9000 uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Do czwartej, centralnej części, która odbyła się w Warszawie, zakwalifikowało się 70 uczniów, w tym tylko czterech z Wielkopolski. W stolicy uczennice zmagały się z zadaniami z zakresu działów: wojskowa broń i barwa, eksponat muzealny, geografia militarna, zabytki i obiekty historyczne oraz historia oręża polskiego w sztuce, wykazując się w tych dziedzinach imponującą wiedzą.

reklama

Podsumowanie konkursu odbyło się 11 czerwca 2022 r. w muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Turkowianki, nagrodzone upominkami rzeczowymi oraz honorowym odznaczeniem wybitym z okazji 230. rocznicy ustanowienia orderu Virtuti Militari, spędziły w stolicy trzy obfitujące w atrakcje dni, zawarły nowe znajomości, poznawały miasto i jego historię. Atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz wrażenia ze spędzonych wspólnie chwil, z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Piąta edycja Powiatowego Konkursu  Wiedzy o...

Piąta edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu...

20 czerw.
Łamańce językowe przyniosły im nagrody i...

Łamańce językowe przyniosły im nagrody i wyróżnienia

15 czerw.
Utalentowane bliźniaczki z Tuliszkowa. Sukces...

Utalentowane bliźniaczki z Tuliszkowa. Sukces...

14 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama