piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Amelia i Zofia ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku laureatkami konkursu historycznego

Amelia i Zofia ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku laureatkami konkursu historycznego - fot.: SP nr 5 w Turku
fot.: SP nr 5 w Turku 

Rok szkolny kończymy kolejnymi sukcesami! Zofia Opala i Amelia Jaros, dwie uczennice klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku zostały laureatkami XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”, zorganizowanego przez mazowiecką kurator oświaty, Aurelię Michałowską.

W listopadzie ubiegło roku, do etapu szkolnego konkursu przystąpiło 9000 uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Do czwartej, centralnej części, która odbyła się w Warszawie, zakwalifikowało się 70 uczniów, w tym tylko czterech z Wielkopolski. W stolicy uczennice zmagały się z zadaniami z zakresu działów: wojskowa broń i barwa, eksponat muzealny, geografia militarna, zabytki i obiekty historyczne oraz historia oręża polskiego w sztuce, wykazując się w tych dziedzinach imponującą wiedzą.

reklama

Podsumowanie konkursu odbyło się 11 czerwca 2022 r. w muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Turkowianki, nagrodzone upominkami rzeczowymi oraz honorowym odznaczeniem wybitym z okazji 230. rocznicy ustanowienia orderu Virtuti Militari, spędziły w stolicy trzy obfitujące w atrakcje dni, zawarły nowe znajomości, poznawały miasto i jego historię. Atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz wrażenia ze spędzonych wspólnie chwil, z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: SP nr 5 w Turku2
fot.: SP nr 5 w Turku3

Podobne artykuły

Ola, Nikola i Marysia w finale konkursu Miss...

Ola, Nikola i Marysia w finale konkursu Miss...

z wczoraj
Poznaliśmy mistrzów pięknego czytania. Oksana,...

Poznaliśmy mistrzów pięknego czytania. Oksana, Kasia...

22 wrz.
Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek...

Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek ogłasza...

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama