Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko.

niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Inflacja zżera bloki. Co będzie dalej z inwestycjami miasta?

Inflacja zżera bloki. Co będzie dalej z inwestycjami miasta?
 

Drugi przetarg na budowę bloków komunalnych w Turku zakończył się wpłynięciem zaledwie jednej oferty, która o 5,3 miliona złotych przekroczyła zakładaną wartość inwestycji. – Nie stać nas na to – podsumował burmistrz Romuald Antosik na czwartkowej sesji absolutoryjnej.

Na budowę bloków miasto pozyskało niemal 9,6 miliona złotych dofinansowania z programu „Polski Ład”. Taka kwota miała stanowić 80 procent wartości inwestycji. Kłopot w tym, że w międzyczasie z 80 procent zrobiło się 55. To oczywiście konsekwencja inflacji, rosnących kosztów materiałów i usług.

reklama

Dwa czterokondygnacyjne bloki z mieszkaniami komunalnymi, miały powstać na Os. Wyzwolenia. Teraz cała inwestycja stoi pod znakiem zapytania. Romuald Antosik zapewnia, że szuka innych możliwości dofinansowania. Wyjściem mogłoby być uzyskanie pomocy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Kłopot w tym, że w projektach bloków nie przewidziano windy, która w projektach do BGK jest wymagana. Czy w takim razie projekty będę modernizowane? Raczej nie. Po pierwsze jeszcze bardziej zwiększyłoby to koszty inwestycji (średnio o 1 milion złotych na każdy blok), po drugie zmniejszyłaby się ilość powstałych mieszkań. – Zgubilibyśmy jeden pion – tłumaczył burmistrz – i zamiast 44 mieszkań powstałoby tylko 28.

Zdaniem Antosika programy rządowe nijak mają się do rzeczywistości, realnych kosztów i inflacji. A deklarowane rzędowe dofinansowania, tak naprawdę przenoszą całą odpowiedzialność za planowane inwestycje na samorządy. Tak samo jest z programem Kolej+, nad którego przyszłością radni dyskutowali w czwartek kilka dobrych godzin.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Inflacja zżera bloki. Co będzie dalej z inwestycjami miasta?

Podobne artykuły

Wideo: Skaterzy z Turku mają gdzie pojeździć!....

Wideo: Skaterzy z Turku mają gdzie pojeździć!. Długo...

z dzisiaj
Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

z wczoraj
Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

30 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama