niedziela 26 czerwca 2022

Jana, Pauliny, Rudolfiny

29°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Inflacja zżera bloki. Co będzie dalej z inwestycjami miasta?

Inflacja zżera bloki. Co będzie dalej z inwestycjami miasta?
 

Drugi przetarg na budowę bloków komunalnych w Turku zakończył się wpłynięciem zaledwie jednej oferty, która o 5,3 miliona złotych przekroczyła zakładaną wartość inwestycji. – Nie stać nas na to – podsumował burmistrz Romuald Antosik na czwartkowej sesji absolutoryjnej.

Na budowę bloków miasto pozyskało niemal 9,6 miliona złotych dofinansowania z programu „Polski Ład”. Taka kwota miała stanowić 80 procent wartości inwestycji. Kłopot w tym, że w międzyczasie z 80 procent zrobiło się 55. To oczywiście konsekwencja inflacji, rosnących kosztów materiałów i usług.

reklama

Dwa czterokondygnacyjne bloki z mieszkaniami komunalnymi, miały powstać na Os. Wyzwolenia. Teraz cała inwestycja stoi pod znakiem zapytania. Romuald Antosik zapewnia, że szuka innych możliwości dofinansowania. Wyjściem mogłoby być uzyskanie pomocy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Kłopot w tym, że w projektach bloków nie przewidziano windy, która w projektach do BGK jest wymagana. Czy w takim razie projekty będę modernizowane? Raczej nie. Po pierwsze jeszcze bardziej zwiększyłoby to koszty inwestycji (średnio o 1 milion złotych na każdy blok), po drugie zmniejszyłaby się ilość powstałych mieszkań. – Zgubilibyśmy jeden pion – tłumaczył burmistrz – i zamiast 44 mieszkań powstałoby tylko 28.

Zdaniem Antosika programy rządowe nijak mają się do rzeczywistości, realnych kosztów i inflacji. A deklarowane rzędowe dofinansowania, tak naprawdę przenoszą całą odpowiedzialność za planowane inwestycje na samorządy. Tak samo jest z programem Kolej+, nad którego przyszłością radni dyskutowali w czwartek kilka dobrych godzin.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Inflacja zżera bloki. Co będzie dalej z inwestycjami miasta?

Podobne artykuły

Kiedy ranne wstały zorze, burmistrz Antosik...

Kiedy ranne wstały zorze, burmistrz Antosik dostał...

24 czerw.
Dobra. Dofinansowanie do promowania lokalnych...

Dobra. Dofinansowanie do promowania lokalnych tradycji

22 czerw.
Grali nawet w deszczu. Integracyjny Turniej...

Grali nawet w deszczu. Integracyjny Turniej Piłki...

22 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama