czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

18°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

"Uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy" Wystawa socrealistycznych plakatów w Muzeum Miasta Turku

fot.: Muzeum Miasta Turku 

„Młodzieży naprzód do walki o szczęśliwą, socjalistyczna wieś polską!”, „Zwalczajcie stonkę ziemniaczaną”, „Coś Ty zrobił dla realizacji planu” – to jedne z najsłynniejszych haseł krzyczących z socrealistycznych plakatów czasów PRL. Do 4 września specjalną wystawę „Plakaty z PRL – garść propagandy z minionych lat” możemy zwiedzić przy okazji wizyty w Muzeum Miasta Turku.

Do świetlanej przyszłości wiedli nas socjalistyczni przywódcy, partia PZPR oraz bratnia przyjaźń Związku Radzieckiego. Młodzi, silni mężczyźni i kobiety ruszali dziarsko do roboty, nie bacząc na „zaplute karły reakcji”, bumelantów i spekulantów. Oczywiście, zanim plakat trafił do druku, sprawdzała go cenzura… Socrealistyczne plakaty PRL miały prosty przekaz: należy pracować z entuzjazmem dla dobra ojczyzny i dla utrwalenia pokoju na świecie.

reklama

Najsłynniejsze socrealistyczne plakaty ze zbiorów Muzeum Miasta Turku możemy oglądać na czasowej wystawie w siedzibie muzeum od piątku, 15 lipca aż do 4 września.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy Wystawa socrealistycznych plakatów w Muzeum Miasta Turku - fot.: Muzeum Miasta Turku

Podobne artykuły

Informują z Certyfikatem. Punkt Informacji...

Informują z Certyfikatem. Punkt Informacji...

30 wrz.
Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w...

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w Muzeum...

27 wrz.
Przed nami plenerowy weekend. Wyjdźcie z domu i...

Przed nami plenerowy weekend. Wyjdźcie z domu i...

19 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama