środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Z Mickiewiczem po Wielkopolsce. Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku

Z Mickiewiczem po Wielkopolsce. Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku - fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Turku
fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Turku 

Jak wabił się pies Mickiewicza? Ile zarabiał romantyczny wieszcz jako nauczyciel? W kim się kochał a przed kim uciekał? Odpowiedzi na te i inne pytania, poznali uczestnicy spotkania prowadzonego przez Mariolę Maciaszek, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku.

200 lat temu, w roku 1822, wydaniem Ballad i romansów Adama Mickiewicza, rozpoczął się w Polsce romantyzm. Z tej okazji, rok 2022 jest oficjalnie ogłoszonym przez Sejm, Rokiem Romantyzmu Polskiego. Trudno o lepszy pretekst do tego, by realizując projekt „Dalekie i bliskie podróże po literaturze”, powrócić do biografii i twórczości Mickiewicza, a w związku z tym prześledzić związki poety z Wielkopolską.

reklama

Pierwszą częścią tego działania było spotkanie w sali konferencyjnej Biblioteki prowadzone przez Mariolę Maciaszek. 11 sierpnia w letnie popołudnie, w wypełnionej po brzegi salce, próbowaliśmy zanurzyć się w atmosferze czasów romantyzmu i śledzić ciekawostki z życia Mickiewicza, których nie znajdzie się ani w Wikipedii, ani w szkolnych podręcznikach. Zasadnicza część wykładu dotyczyła siedmiu miesięcy spędzonych przez Mickiewicza w Poznańskiem, w związku z próbą dołączenia do powstania listopadowego w 1831 roku. Żywe zainteresowanie uczestników spotkania pozwoliło na aktywny udział w warsztatach, które polegały na układaniu pytań konkursowych z wiedzy o Mickiewiczu.

Druga część projektu to wycieczka, dająca wyobrażenie bogatego szlaku tropem Mickiewicza i jego pobytu w Wielkopolsce. I tak, we wtorek 16 sierpnia, uczestnicy wyjazdu odwiedzili Żerków, stolicę cichej i pięknej Szwajcarii Żerkowskiej, której panoramę podziwiali z punktu widokowego na pobliskim wzgórzu. Stamtąd skierowali się do Śmiełowa, by w Muzeum Mickiewiczowskim i przyległym parku, wędrować po tych samych miejscach, które w 1831 roku przemierzał poeta. Cichowo w gminie Krzywiń to z kolei miejsce, gdzie Mickiewicz raczej nigdy nie był, za to dziś znajduje się tam Skansen Filmowy „Soplicowo” stworzony z obiektów tworzących plan filmowy do Pana Tadeusza w reż. Andrzeja Wajdy. O scenach z Pana Tadeusza i wydarzeniach mających miejsce w skanseni,e opowiadał jego gospodarz, pan Marek, najwyraźniej bardzo zaprzyjaźniony z mieszkającymi tu zwierzętami, m.in., szczególną parą - gęsią i osłem. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zwiedzili jeszcze zamek Działyńskich w Kórniku.

Spotkanie oraz wycieczka są częścią projektu "Dalekie i bliskie podróże po literaturze", realizowanego przez Stowarzyszenie Podróżników w ramach konkursu Biblioteki na oddolne inicjatywy mieszkańców. Realizacja oddolnych inicjatyw mieszkańców stanowi część zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Turku2
fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Turku3
fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Turku4
fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Turku5
fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Turku6
fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Turku7

Podobne artykuły

Grudzień rozpoczęły w teatrze! Dzieci z Turku...

Grudzień rozpoczęły w teatrze! Dzieci z Turku na...

2 grudz.
Lokalni bohaterowie inspirują młodzież....

Lokalni bohaterowie inspirują młodzież. Zakończył...

14 list.
Dokąd prowadzą ślady lokalnych bohaterów? Już w...

Dokąd prowadzą ślady lokalnych bohaterów? Już w...

3 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama