czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

13°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest idealnym miejscem na takie inwestycje

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest idealnym miejscem na takie inwestycje - fot. UM Turek
fot. UM Turek 

- Mamy wspólny cel – żeby na mapę miasta wróciła elektrownia – podsumowywał burmistrz Romuald Antosik dyskusję, która rozgorzała po wystąpieniu przedstawicieli ZE PAK, prezesa Piotra Woźnego i Andrzeja Janiszewskiego na ostatniej Sesji Rady Miasta Turku.

Za powrotem elektrowni ale w nowej technologii, opowiadają się wszyscy radni, niezależnie od reprezentowanej partii politycznej. Inwestycja ma ruszyć w 2026 roku i według słów przybyłych z Konina gości zapewnić od 100 do 130 miejsc pracy. – Wkrótce rozpoczniemy proces rekrutacji i chcemy tym turkowianom, którzy pracują obecnie w elektrowniach w Koninie i Pątnowie, oczywiście po przejściu odpowiednich kursów, umożliwić zatrudnienie tutaj, na miejscu w Turku – stwierdził Woźny, zapytany przez radnego Grzegorza Wojtczaka o taką możliwość. Z kolei obecny na sesji były burmistrz Turku i poseł Marian Mirosław Marczewski stwierdził, że w Turku nie ma problemu z bezrobociem tylko z niewykwalifikowanymi pracownikami. W obliczu tak konkretnych zapowiedzi dotyczących rynku pracy, może to zdaniem Marczewskiego wpłynąć na decyzję wyszkolonych i wykształconych młodych ludzi o związaniu dalszego życia z rodzinnym miastem.

reklama

Elektrownia gazowa bez modułu cieplnego powstanie w miejscu po nieistniejącej już Elektrowni Adamów. Zajmie około 30 procent powierzchni byłego zakładu. – To miejsce idealne również ze względu na istniejącą już infrastrukturę, wystarczy wybudować zaledwie 1650 metrów instalacji aby dopiąć się do sieci gazowej. Dla porównania, w Ostrołęce musimy wybudować około 70 kilometrów – wyjaśniał Woźny. Trzeba też będzie zmodernizować istniejącą stację energetyczną i linie przesyłowe. Prezes Woźny nie obawia się natomiast problemów z dostępnością i ceną gazu.

Tereny pokopalniane mają duży potencjał. Oprócz kolejnych farm fotowoltaicznych, które mają powstać na ich obszarze, w planach jest też pojezierze – połączone ze sobą zbiorniki wodne. – Teren centrum Warenki, który wbrew wcześniejszym planom, nie będzie sprzedany, na obszarze 65-70 hektarów będzie wykorzystany na potrzeby budownictwa rekreacyjnego.

Burmistrz Antosik, z
apytany przez radnego Dariusza Jasaka o elektrownie Kawasaki, podtrzymał również swoje wcześniejsze ustalenia. – Firma regularnie płaci dzierżawę i temat jest w dalszym ciągu aktualny – stwierdził.

Dla Turku jest więc nadzieja . Będzie elektrownia albo nawet dwie. Już bez pięciu chłodni, bloków i komina górującego nad okolicą, ale wciąż znaczące miejsce na mapie polskiej energetyki. 

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot. UM Turek2
fot. UM Turek3

Podobne artykuły

Szukali jesieni i... grzybów. Niedzielny rajd...

Szukali jesieni i... grzybów. Niedzielny rajd...

19 wrz.
Wideo: Wyburzono ostatnią chłodnię. Z panoramy...

Wideo: Wyburzono ostatnią chłodnię. Z panoramy Turku...

20 sierp.
Chłodnie kominowe będą już tylko wspomnieniem....

Chłodnie kominowe będą już tylko wspomnieniem. W...

19 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama