poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Zacznijmy od marzeń, a wszystko się zdarzy... niezwykły koncert z Konopnicką, lasem i Ukrainą w tle

Zacznijmy od marzeń, a wszystko się zdarzy... niezwykły koncert z Konopnicką, lasem i Ukrainą w tle - fot. Michał Sidorowicz
fot. Michał Sidorowicz 

To był niezwykły, skłaniający do refleksji wieczór. Nasycony kojącymi dźwiękami, nastrojowymi światłami i pozytywnymi emocjami. W oryginalnej scenerii, bliskości wypełnionego odgłosami natury lasu, licznie zgromadzona publiczność zasiadła na widowni jedynego w swoim rodzaju wyplecionego ręcznie amfiteatru, aby poznać efekt dwumiesięcznej pracy nad projektem „Z Konopnicką w tle”.

Sobotni koncert podzielono na trzy części. Pierwsza została skomponowana z utworów turkowskiego poety, Lecha Lamenta, druga – z poezji Marii Konopnickiej. Do wszystkich muzykę stworzyła Joanna Gogulska, kompozytorka, aranżerka i instruktorka wokalistyki. Trzecia część to kilka przebojów z klasyki polskiego rocka. Koncert zakończył przebój Michaela Jacksona z polskim tekstem – jakże aktualnym apelem o pokój na świecie.

reklama

Projekt, wymarzony przez Annę Leszczyńską z turkowskiego MDK, spotkał się z żywym odbiorem śpiewających dziewcząt, które przez całe wakacje ćwiczyły pod czujnym okiem Joanny Gogulskiej. W kojącym otoczeniu przyrody, z każdą kolejną próbą zbliżał się do ostatecznej formy. W projekcie uczestniczyły dziewczyny zarówno z Polski jak i Ukrainy – Ola i Kristina. Z pacyfistycznym wydźwiękiem idealnie współgrał też jeden z utworów Konopnickiej „Dzieci na wsi i w mieście ”. Na prośbę prowadzącej wieczór Hanny Kubackiej-Kujawińskiej, słowa poetki mieliśmy odnieść do sytuacji dzieci w Polsce i na Ukrainie. Trzeba przyznać, że muzyka Gogulskiej idealnie podkreślała różnicę między znaną nam, mimo wszystko, spokojną rzeczywistością, a piekłem wojny, przez którą przechodzą nasi sąsiedzi. 

Pisząc o koncercie, nie można pominąć też roli Sebastiana Kamionki, prywatnie męża Joanny, który przez cały czas czuwał nad całością oprawy świetlno-wizualnej wydarzenia, siedząc za konsolą mikserską.

Projekt zrealizowano z Konkursu Inicjatyw Lokalnych jako część zadania ,,Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” w ramach BLISKO - BIBLIOTEKA/ LOKALNOŚĆ/ INICJATYWY/ SPOŁECZNOŚĆ/ KOOPERACJA/ ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot. Michał Sidorowicz2
fot. Michał Sidorowicz3
fot. Michał Sidorowicz4
fot. Michał Sidorowicz5
fot. Michał Sidorowicz6
fot. Michał Sidorowicz7
fot. Michał Sidorowicz8
fot. Michał Sidorowicz9
fot. Michał Sidorowicz10
fot. Michał Sidorowicz11
fot. Michał Sidorowicz12
fot. Michał Sidorowicz13
fot. Michał Sidorowicz14
fot. Michał Sidorowicz15
fot. Michał Sidorowicz16
fot. Michał Sidorowicz17
fot. Michał Sidorowicz18
fot. Michał Sidorowicz19

Podobne artykuły

Zatańcz z żywiołem! Trwa nabór do grupy...

Zatańcz z żywiołem! Trwa nabór do grupy Tancerzy...

25 list.
Świąteczne Magic Show iluzjonisty Bartka...

Świąteczne Magic Show iluzjonisty Bartka...

24 list.
Młodzi e-liderzy z

Młodzi e-liderzy z "Jedynki". Dzieci z Turku wzięły...

24 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama