poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w Muzeum Miasta Turku

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w Muzeum Miasta Turku - fot.: Muzeum Miasta Turku
fot.: Muzeum Miasta Turku 

W ubiegły piątek, w turkowskim Muzeum odbyły się wernisaże dwóch czasowych ekspozycji: fotograficznej, ze zdjęciami pochodzącymi z azjatyckich podróży Kajetana Gosławskiego i Galiny Krupy oraz kolekcjonerskiej, prezentującej najciekawsze modele aparatów telefonicznych. Obie wystawy można oglądać do 6 listopada.

Kajetan Gosławski i Galina Krupa to duet fotografujących podróżników z zamiłowania i wyboru. Kajetan, z wykształcenia biolog i etnograf, przez wiele lat pracował jako licencjonowany pilot wycieczek zagranicznych. Fotografie jego autorstwa były publikowane na łamach wielu czasopism, a także prezentowane na licznych wystawach w kraju. Jest współautorem przewodnika turystycznego o Singapurze. W 2008 roku prowadził zajęcia fakultatywne na Wydziale Nauk Społecznych UAM Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, a także wykłady na Wydziale Historycznym w Instytucie Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego. Galina fotografią interesuje się od 2011 roku. Uczestniczyła w warsztatach fotograficznych zorganizowanych między innymi przez Akademię Nikona.

reklama

Prezentowana w Muzeum Miasta Turku wystawa „Ad oculos – chaos uporządkowany" to zbiór ponad 40 fotografii z 10 azjatyckich państw wykonanych na przestrzeni kilkunastu lat w czterech wiodących tematach: człowiek i jego praca, życie codzienne, religie i rytuały oraz krajobrazy.

Druga z udostępnionych w piątek wystaw, to zatytułowana „Tajemnice środków łączności" ekspozycja prezentująca bogate zbiory kolekcjonerów Michała Grzesika z Wrocławia i Mateusza Grzesika ze Wschowy oraz zasoby Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia.

Kolekcja zgromadzona przez Michała Grzesika jest jedną z największych w Polsce. Licząca ponad 300 aparatów z całego świata, obfituje w prawdziwe perełki telekomunikacyjne. Na wystawie w Turku można podziwiać między innymi telegrafy kolejowe i pocztowe, aparat Baudota, telefony kolumnowe, centralki telefoniczne, telefony polowe, multitel i ericofony. Najstarsze obiekty pochodzą z 1900 roku.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Muzeum Miasta Turku2
fot.: Muzeum Miasta Turku3
fot.: Muzeum Miasta Turku4
fot.: Muzeum Miasta Turku5
fot.: Muzeum Miasta Turku6

Podobne artykuły

Przyjdź i zagłosuj na swojego faworyta. W...

Przyjdź i zagłosuj na swojego faworyta. W Muzeum...

25 list.
1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej...

1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej ulicy....

22 paźd.
Informują z Certyfikatem. Punkt Informacji...

Informują z Certyfikatem. Punkt Informacji...

30 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama