sobota 20 kwietnia 2024

Agnieszki, Amalii, Czecha

reklama

1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej ulicy. Nowa wystawa w turkowskim Muzeum

1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej ulicy. Nowa wystawa w turkowskim Muzeum
 

Jest kolejny dzień w okupowanym Turku… a właściwie jeden z 1956 takich dni… W Muzeum Miasta Turku można oglądać niezwykłą wystawę, która powstała w oparciu o unikatowy zbiór około czterech tysięcy oryginalnych negatywów, znanych również jako „Archiwum Igły”.

Zdjęcia powstały w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie od października 1941 do grudnia 1943 roku. To jedyny w Polsce (najprawdopodobniej również w Europie), tak obszerny zbiór fotografii, ukazującym życie codzienne w okupowanym Turku i powiecie tureckim, wykonanych przez Niemców.

reklama

Wystawę zdjęć uzupełnia obszerny zbiór zachowanych kopii lub oryginalnych planów architektonicznych i rysunków stworzonych przez urzędników III Rzeszy oraz film przygotowany w oparciu o zbiór negatywów „Archiwum Igły”. Wykonany w technice ożywienia fotografii, przeniesie zwiedzających w okres II wojny światowej, w sam środek okupowanego przez hitlerowców Turku.

W opinii władz hitlerowskich Turek był zacofanym i niedorozwiniętym prowincjonalnym miasteczkiem, pozbawionym wodociągów, kanalizacji, większego przemysłu czy dostępu do kolei oraz dobrych dróg. Projektowane na zlecenie władz niemieckich kierunki architektonicznych i urbanistycznych przekształceń, opierały się na założeniu, że w przyszłości Turek będzie nadal stolicą powiatu, liczącą około 10 000 nowych, niemieckich mieszkańców.

Większość przedwojennej zabudowy miała być zburzona, albo przebudowana w bardzo daleko idący sposób. Prawdopodobnie planowano zachowanie jedynie kamienic i budowli wokół dwóch centralnych placów – rynku (Adolf Hitler Platz, obecnie Plac Wojska Polskiego) oraz nowego rynku (Robert Koch Platz, obecnie Plac H. Sienkiewicza), ale zamierzano je niemal całkowicie przebudować, zmieniając stylistykę fasad, proporcje, wysokość dachów, burząc zabudowę podwórek. Niejasne pozostają zamiary względem kościoła NSPJ.

„Niemiecka misja cywilizacyjna na Wschodzie”, której efektem miało być powstanie „niemieckiego społeczeństwa Kraju Warty”, zakończyła się fiaskiem wraz z końcem okupacji.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
Podobne artykuły
Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny...

Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny Jońskiej - Choinki

17 kw.
Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum...

Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum Kultury w Dobrej. Wystawa...

11 kw.
„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm”...

„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm” czyli wystawa lalek w...

2 kw.

"Pamiątki przygodne" czyli wspomnienia lat dziecinnych w Turku z końca...

20 lt.
Każdy dołożył swoje szkiełko. Wyjątkowy...

Każdy dołożył swoje szkiełko. Wyjątkowy witraż powstał na...

18 lt.
Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w...

Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w Turku zaprasza na spotkanie z...

9 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama