niedziela 05 luty 2023

Agaty, Filipa, Justyniana

-2°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

20 lat owocnej współpracy. Turek i Wiesmoor świętują okrągły jubileusz

20 lat owocnej współpracy. Turek i Wiesmoor świętują okrągły jubileusz - fot.: UM Turek
fot.: UM Turek 

W 2002 roku świat wyglądał nieco inaczej. Nie było smartfonów, powszechnego dostępu do internetu, Polska nie weszła jeszcze nawet do UE. A jednak, to właśnie wtedy, mimo braku tych wszystkich ułatwień, ówczesnym władzom Turku udało się nawiązać współpracę partnerską z niemieckim miastem Wiesmoor. Uroczyste podsumowanie tych dwóch dekad odbyło się w sobotę, 12 listopada w turkowskiej „Barbórce”.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele samorządów obydwu miast oraz osoby, które przez minione dwie dekady brały udział w różnego rodzaju działaniach integrujących obie społeczności. A były to działania zakrojone na szeroką skalę – współpraca dotyczyła min. życia społecznego, publicznego, sportowego i kulturalnego.

reklama

Przez te dwadzieścia lat doszło do realizacji kilkudziesięciu projektów, polegających na wymianie młodzieży szkolnej. I choć pandemia na jakiś czas popsuła tą tradycję, od 9 listopada kolejna grupa niemieckiej młodzieży przebywa z wizytą u kolegów z „Piątki”. Goście zwiedzili już Warszawę i pobiegali po turkowskich lasach. Oprócz spotkań uczniów i nauczycieli, międzynarodową współprace nawiązali tez strażacy i muzycy. W sentymentalną podróż, podsumowującą różne działania i spotkania mieszkańców obydwu miast, zabrali gości nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 5, którzy przygotowali multimedialną prezentację, składającą się z archiwalnych fotografii.

Burmistrzowie obu miast – Romuald Antosik i Sven Lubbers, wymienili się prezentami. Na ręce włodarza Wiesmoor trafił okolicznościowy grawer i pamiątkowe zdjęcie, a miasto Turek otrzymało kwietnik z napisami upamiętniającymi jubileusz. Na zakończenie tego radosnego wydarzenia uczniowie z „Piątki” przygotowali program artystyczny.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: UM Turek2
fot.: UM Turek3
fot.: UM Turek4
fot.: UM Turek5
fot.: UM Turek6
fot.: UM Turek7
fot.: UM Turek8

Podobne artykuły

Z Dunajowiec do Turku. Wizyta gości z...

Z Dunajowiec do Turku. Wizyta gości z partnerskiego...

18-10-2022
Uczniowie z Turku na wymianie w Wiesmoor. To...

Uczniowie z Turku na wymianie w Wiesmoor. To już 20...

03-06-2022
Uczniowie SP1 i SP5 z wizytą w Wiesmoor

Uczniowie SP1 i SP5 z wizytą w Wiesmoor

05-10-2019

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama