"Lśnienie" olśniło jury. 13. Triennale tkackie rozstrzygnięte

Zwycięska praca powstawała przez dwa lata. Inspiracją dla autorki były światła miasta odbijające się na mokrych ulicach. Barbara Aleksanderska z Zielonej Góry za swoje ,,Lśnienie” otrzymała wczoraj Dużego Złotego Tura. A to zaledwie jedna z nagrodzonych prac. Tak skończył się 13. Ogólnopolski Konkurs Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej Turek 2022.
Piękne unikatowe tkaniny już po raz trzynasty zawisły na ścianach turkowskiego Muzeum. – Jako organizatorzy dostrzegamy jednak trend, który był już widoczny podczas organizacji poprzedniej edycji konkursu, a mianowicie powolne zanikanie zainteresowania tkactwem oraz zanik działających przy ośrodkach kultury kół tkackich – ubolewa Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Miasta Turku. Z drugiej strony, inne dziedziny rzemiosła przeżywają swój renesans, co daje nadzieję na odwrócenie tej tendencji.
Do konkursu zakwalifikowano 119 nadesłanych prac, w tym 71 twórców dorosłych i 3 dzieci, reprezentujących 15 klubów, 13 twórców indywidualnych, w tym 2 dzieci. Dorośli zaprezentowali 113 wytkanych ręcznie prac, a dzieci 6. Najmłodszy uczestnik tego triennale miał zaledwie 6 lat, najstarsza – 90.
W piątek, 9 grudnia w Muzeum Miasta Turku odbyło się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie. Jury w składzie: mgr Małgorzata Wróblewska Markiewicz, była kierowniczka Działu Tkaniny Artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, dr Adriana Błaszczyk-Zych, artystka plastyk, projektantka, mgr Elżbieta Barszcz, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Koninie oraz mgr Krzysztof Pawlak, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, zadecydowało o nagrodzeniu i wyróżnieniu następujących prac:
W kategorii twórców dorosłych:
III nagroda:
,,Duży Brązowy Tur” – Helena Krzysztofowicz, tytuł: ,,Pod parasolem”, Warszawa
,,Mały Brązowy Tur” – Urszula Kułakowska, tytuł: ,,Kilim II”, godło: Łatka, Olsztyn
II nagroda:
,,Duży Srebrny Tur” – Monika Berezowska, tytuł: ,,Mewy”, godło: Verona, Warszawa
,,Mały Srebrny Tur” – Antonina Arkuszewska, tytuł: ,,Nimfa i faun”, Warszawa
I nagroda:
,,Duży Złoty Tur” – Barbara Aleksanderska, tytuł: ,,Lśnienie”, Zielona Góra
,,Mały Złoty Tur” – Elżbieta Hadała, tytuł: ,,Liski”, Stare Babice, woj. mazowieckie
Przyznano cztery wyróżnienia za wybitne walory w pielęgnowaniu tradycji: Teresie Pryzmont, Helenie Pryzmont, Lucynie Kędzierskiej i Romualdzie Puzanowskiej.
Nagrodę Złote Czółenko dla najlepszego Koła Tkaczy Amatorów otrzymała Pracownia Tkacka „Penelopa”, z Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie, a Złote Czółenko dla najlepszego młodzieżowego Koła Tkaczy Amatorów otrzymało Koło Rękodzieła Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, działające przy Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Instruktorki Karolina Piwowarska i Marta Baraniecka nie kryły swojego wzruszenia.
Nagroda publiczności trafiła do Haliny Guzik z Turku za pracę „Papież”. Wystawę pokonkursową można zwiedzać do końca roku. A kolejna edycja konkursu już za trzy lata, w 2025 roku.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72