czwartek 20 czerwca 2024

Bogny, Rafaeli, Rafała

reklama

Pracochłonne esy-floresy. Autorska wystawa biżuterii Katarzyny Darul w Muzeum Miasta Turku

Pracochłonne esy-floresy. Autorska wystawa biżuterii Katarzyny Darul w Muzeum Miasta Turku - fot.: Biżuteria Dudqa
fot.: Biżuteria Dudqa 

Ponieważ od zawsze była fanką oryginalnej biżuterii, a wykonane techniką sutaszu kolczyki były stosunkowo drogie, postanowiła uszyć je sobie sama. Było to kilkanaście lat temu, a technika, którą Katarzyna Darul udoskonaliła przez ten czas, doprowadziła ją do stworzenia własnej marki – Biżuterii Dudqa. Teraz barwny sutasz spod igły turkowianki możemy podziwiać w Muzeum Miasta Turku. Już w piątek wieczorem odbędzie się otwarcie oryginalnej wystawy.

Sutasz to bardzo modna technika tworzenia biżuterii, która z miejsca zawładnęła sercami miłośników ręcznie robionych ozdób, kochających niebanalne wzory, piękne kolory, nieograniczoną ilość szczegółów i dodatków. Biżuteria wykonana tą techniką oczarowuje bogactwem materiałów, barw, faktur i deseni. Fantazyjne „esy floresy”, przeplatające się kolorowe nitki, ozdobione kolorowymi kamieniami wyglądają zjawiskowo i zawsze przykuwają wzrok.

reklama

Zarówno sama technika, jak i jej nazwa, pochodzą z Francji. Taki sposób ozdabiania strojów i biżuterii był tam popularny już w XVII wieku. To bardzo pracochłonna technika. – Uszycie i wykończenie średniej wielkości kolczyków zajmuje mi około czterech godzin. Dużo czasu zajmuje wykończenie prac – tył podszywa się skórą lub innymi tekstyliami – mówi Katarzyna Darul. Najwięcej czasu do tej pory poświęciła na uszycie kostiumu, którego elementy wykonywała w wolnym czasie przez cały rok. Spektakularną pracą jest też naszyjnik, który powstał na I Ogólnopolskie Mistrzostwa w Tworzeniu Biżuterii w 2016 roku. Jego uszycie zajęło twórczyni 15 godzin! Oba projekty będzie można zobaczyć na wystawie, którą już od piątku, 14 kwietnia, możemy zwiedzać w turkowskim muzeum. – Biżuteria i akcesoria na wystawie w większości pochodzą z moich prywatnych zbiorów i są moją własnością. Część z nich to projekty do sesji zdjęciowych. Oczywiście niektóre z nich będzie też można nabyć bezpośrednio u mnie po zakończeniu wystawy – wyjaśnia Katarzyna.

Wystawie biżuterii towarzyszyć będzie wernisaż zdjęć  Anity Haduch -Art Anita, Przemysława Szczeblewskiego – PrzemoDronPhoto, Rafała Krówki, Agnieszki Skroki Fotografia oraz naszej Agnieszki Kaczkowskej. Początek wydareznia już w najbliższy piątek o godz. 18:00.

A jeśli technika sutaszu bardzo się Wam podoba i chcecie spróbować własnoręcznie uczyć sobie kolczyki, wypatrujcie warsztatów z Katarzyną. Do tej pory organizowane były w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ale twórczyni zapowiada też zajęcia w Muzeum!

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Biżuteria Dudqa2
fot.: Biżuteria Dudqa3
fot.: Biżuteria Dudqa4
fot.: Biżuteria Dudqa5
fot.: Biżuteria Dudqa6
fot.: Biżuteria Dudqa7
fot.: Biżuteria Dudqa8
Podobne artykuły
Historia biblii w turkowskiej bibliotece....

Historia biblii w turkowskiej bibliotece. Niepowtarzalna wystawa potrwa...

8 czerw.
Muzeum kontynuuje wystawę

Muzeum kontynuuje wystawę "Turek i okolice wczoraj i dziś". Tegoroczna...

23 maj.
Kobiety, taniec i konie czyli wystawa Marii...

Kobiety, taniec i konie czyli wystawa Marii Bujały w Bibliotece Powiatowej

22 maj.
Noc Muzeów 2024 już w tą sobotę w Turku. W...

Noc Muzeów 2024 już w tą sobotę w Turku. W programie mnóstwo atrakcji!

16 maj.
Pasjonująca wystawa w CKiBP w Malanowie....

Pasjonująca wystawa w CKiBP w Malanowie. Pierwsza taka inicjatywa w...

1 maj.
Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny...

Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny Jońskiej - Choinki

17 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama