piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Orzeł Biały świadkował dwukrotnie. Powiatowe i miejskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Orzeł Biały świadkował dwukrotnie. Powiatowe i miejskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - fot.: Starostwo Powiatowe w Turku
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku 

- Nasza obecna Konstytucja stoi na straży sprawiedliwego porządku społecznego i jednocześnie nie przygasza naszych europejskich aspiracji – podkreślał dyrektor Muzeum Miasta Turku, Bartosz Stachowiak, w czasie uroczystości patriotycznych, które w środę, 3 maja, odbywały się pod pomnikiem Orła Białego w Turku.

Tradycyjnie już uroczystości w parku im. Konstytucji 3-go Maja zostały podzielone na dwie części. Zwolennicy różnych opcji politycznych mogli więc wybrać, w których obchodach chcą uczestniczyć.

reklama

Rano, po uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele NSPJ, tradycyjny pochód delegacji władz powiatu i gminy Turek, wyruszył ulicami miasta. Pod pomnikiem Orła Białego głos zabrał wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, który podkreślał, że „konstytucja jest dla całego narodu i przez ten naród jest ustanowiona”.

W czasie porannych uroczystości, nowo ustanowioną przez Zarząd Powiatu Tureckiego nagrodą – "Diamentem Powiatu Tureckiego", uhonorowano prezeskę Związku Sybiraków Koła Terenowego w Turku, Annę Wronowską.

Część artystyczno-historyczną, odwołującą się do wydarzeń sprzed 232 lat zaprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, a uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przez przedstawicieli samorządów, jednostek organizacyjnych i instytucji przy asyście żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po południu przyszła kolej na przedstawicieli władz miasta i jednostek przez nie prowadzonych. Wokół pomnika Orła Białego stanęły liczne poczty sztandarowe, zaś w parku przed pomnikiem zasiedli zebrani mieszkańcy miasta, przedstawiciele organizacji, instytucji, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uroczystość uświetniła swoim graniem Orkiestra Dęta z Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku.

reklama

- Warto, aby dzisiaj, naszej wspólnej, patriotycznej radości z osiągnięć naszych przodków, towarzyszyła refleksja nad współczesnością – podkreślał w swoim przemówieniu Bartosz Stachowiak. – Nad polską rzeczywistością, nad ustrojem naszego państwa, określonym przez Konstytucję z 1997 roku, która dla nas, polskich obywateli, zebranych tu i teraz w miejscu imienia właśnie tamtej trzeciomajowej konstytucji, jest najważniejsza. Przy okazji dzisiejszej rocznicy warto zwrócić uwagę choćby na gwarancje w niej zawarte. Wolność słowa, ale i odpowiedzialność za słowo, swobody obywatelskie, ale i przestrzeganie prawa, trójpodział władzy i mechanizmy jej ograniczania, to określone w konstytucji standardy zapewniające funkcjonowanie nowoczesnego, demokratycznego państwa polskiego.

Trudno chyba o bardziej czytelny przykład demokracji i wolności słowa – Biały Orzeł z turkowskiego pomnika był wczoraj tego najlepszym świadkiem. Bo choć wszyscy mówimy o tym samym, każdy nieco innym językiem.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku2
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku3
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku4
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku5
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku6
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku7
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku8
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku9
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku10
fot.: UM Turek11
fot.: UM Turek12
fot.: UM Turek13
fot.: UM Turek14
fot.: UM Turek15
fot.: UM Turek16
fot.: UM Turek17
fot.: UM Turek18
fot.: UM Turek19
fot.: UM Turek20
Podobne artykuły
Wiwat Trzeci Maj, wiwat Konstytucja!...

Wiwat Trzeci Maj, wiwat Konstytucja! Miejsko-Powiatowe uroczystości...

3 maj.
Bawili się w stylu przodków! Słowiańskie...

Bawili się w stylu przodków! Słowiańskie powitanie lata w Turku

26-06-2023
Tur w truskawkach i 682 urodziny Miasta Turek!

Tur w truskawkach i 682 urodziny Miasta Turek!

04-05-2023
Miejskie obchody Narodowego Święta...

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości z patriotycznym...

12-11-2022
Wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Powiatowe...

Wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Powiatowe obchody Narodowego Święta...

11-11-2022
W hołdzie obrońcom Ojczyzny. 102 rocznica...

W hołdzie obrońcom Ojczyzny. 102 rocznica "Cudu nad Wisłą"

15-08-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama