niedziela 14 lipca 2024

Kamili, Kamila, Marcelego

reklama

Wyjątkowy jubileusz na lokalnym rynku! 125 lat rodzinnej firmy STOLTUR

Wyjątkowy jubileusz na lokalnym rynku! 125 lat rodzinnej firmy STOLTUR - 125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz 

To ewenement nie tylko na lokalnym ryku. Mało jest w Polsce firm z tak długimi tradycjami i historią sięgającą XIX wieku. Tymczasem marka STOLTUR, która „przyszła na świat” w 1898 roku, z powodzeniem nie tylko prężnie działa, ale ciągle się rozwija. W ubiegłą sobotę, dwa pokolenia jej właścicieli, świętowały wspólnie z zaproszonymi gośćmi,125-lecie istnienia firmy.

Firma STOLTUR od dziesięcioleci wpisuje się w pocztówkę Turku i naszego powiatu. Stulecie jej istnienia, w 1998 roku, bracia Millerowie postanowili uczcić fundując witraż do powstającego wciąż jeszcze kościoła św. Barbary. Wszystko wskazuje też na to, że również kolejne pokolenia będą kojarzyć Turek z przedsiębiorstwem przy Obwodnicy Północnej.

reklama

Rodzinny sekret Millerów

Jak się okazuje na ten sukces, mają bardzo prostą receptę. Mało tego, w czasie sobotniego jubileuszu, właściciele firmy podzielili się nią ze swoimi gośćmi. – Tajemnicą sukcesu naszej rodziny jest myśl, że każdego dnia należy budzić się z mocnym przekonaniem, że to właśnie dziś dokona się dzieło na miarę naszego życia. Idąc spać, późną nocą, należy z kolei być pewnym, ze to jutrzejszy dzień będzie tym najważniejszym. I tak codziennie, od 125 lat – zdradził Jędrzej Miller, przedstawiciel czwartego pokolenia, stojącego na czele rodzinnego interesu. Patrząc na historię firmy STOLTUR, warto sobie tą regułkę nie tylko zapisać, ale jak najszybciej wdrożyć w życie.

Był rok 1898, kiedy to właściciel zakładu stolarskiego i firmy pogrzebowej z Łodzi, Ignacy Jakub Miller, po ślubie z Heleną z Adeltów, postanowił osiedlić się w Turku. Początkowo firmę stolarską prowadził jako czeladnik, w 1918 roku uzyskał tytuł mistrza stolarskiego. Zbiegło się to w czasie z narodzinami syna – Zbigniewa i wydarzeniami historycznymi, które diametralnie zmieniły sytuację polityczną i gospodarczą Polski – po 123 latach niewoli Rzeczpospolita odzyskała niepodległość.

W latach niemieckiej okupacji Ignacy nie podpisał „Volkslisty” i w związku z tym musiał zmierzyć się z represjami niemieckich władz. W obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen zginęli jego dwaj synowie: Zdzisław i Tadeusz, Zbigniew trafił na przymusowe roboty do Niemiec, czwarty syn, Czesław uciekł do Anglii, gdzie walczył w Polskiej Armii. Historia zatoczyła koło i Ignacy Jakub Miller, który swoją pracę rozpoczynał jako poddany cara, zmarł w 1952 roku, będąc obywatelem stalinowskiej Polski.

W tamtych, niełatwych czasach, firmę po zmarłym ojcu przejął Zbigniew, który w 1960 roku uzyskał tytuł mistrza stolarskiego, a do kierowania rodzinnym biznesem bardzo szybko zaczęli wdrażać się jego synowie, przedstawiciele trzeciego pokolenia stolarzy Millerów, Jan i Marian. Nauka najpierw w Technikum Przemysłu Drzewnego, później studia z Technologii Drewna na Akademii Rolniczej w Poznaniu – wszystko to nieoczekiwanie stało się bardzo potrzebne. W 1980 roku, wypadek i ciężka choroba ojca, zmusiła ich do przejęcia sterów w rodzinnej firmie. Za tymi sterami bracia Millerowie trwają już ponad 40 lat i trzeba przyznać, że mimo politycznych i gospodarczych zawirowań, radzą sobie za nimi wyśmienicie, uzupełniając się wiedzą, umiejętnościami i charakterami.

reklama

125 lat później

Dziś STOLTUR to nowoczesna firma, laureatka wielu wielkopolskich i ogólnopolskich rankingów i nagród, m.in. miesięcznika Forbes, Newsweeka czy Pulsu Biznesu. Przy pracy na dwie zmiany i wdrożeniu nowoczesnych systemów produkcji, fabrykę w Turku opuszcza miesięcznie 10 tysięcy trumien (300 dziennie), z których 97 procent trafia na eksport, głównie do Niemiec. Trumny firmy STOLTUR są wyrobami o wysokim stopniu przetworzenia, od lat zaliczanymi do najlepszych na rynkach europejskich. Przy ich produkcji używane są nieszkodliwe dla środowiska farby, lakiery i kleje.

125-lecie istnienia firmy STOLTUR było okazją do podziękowań, skierowanych w stronę wszystkich tych, którzy swoją pracą i oddaniem przyczynili się do jej rozwoju – pracowników, przyjaciół, rodzinie i… przodków, których rola w tej rodzinnej historii dobiegła już końca. Jan Miller nie ukrywa, jak wielkim sentymentem darzy zarówno dziadka, jak i ojca. To na ich cześć w 2022 roku, w nowo otwartym budynku firmy, powstała „izba pamięci”. Niezwykła przestrzeń, w której swój dom znalazły wszystkie gromadzone przez kolejne pokolenia pamiątki, sąsiaduje z nowoczesnymi biurami dwóch pokoleń braci Millerów, w których toczy się najnowsza historia firmy STOLTUR.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz2
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz3
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz4
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz5
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz6
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz7
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz8
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz9
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz10
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz11
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz12
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz13
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz14
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz15
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz16
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz17
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz18
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz19
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz20
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz21
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz22
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz23
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz24
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz25
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz26
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz27
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz28
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz29
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz30
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz31
125 lat firmy Stoltur / fot. Michał Sidorowicz32
33
34
35
Podobne artykuły
Jubileusz długoletniego pożycia...

Jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego w gminie Tuliszków

15 mrz.
Urodziny na nowej podłodze! 105-lecie...

Urodziny na nowej podłodze! 105-lecie jednostki OSP Polichno

22-11-2023
50 lat minęło jak jeden dzień. Złote Gody...

50 lat minęło jak jeden dzień. Złote Gody par małżeńskich z gminy...

20-10-2023
Piękny jubileusz w

Piękny jubileusz w "piątce". Szkoła Podstawowa nr 5 w Turku...

01-10-2023
Przykona. Bar mleczny, Maryla Rodowicz i...

Przykona. Bar mleczny, Maryla Rodowicz i milicja! Zabawa w rytmach...

25-09-2023
Na ten medal pracowali pół wieku. Złote Gody...

Na ten medal pracowali pół wieku. Złote Gody par z gminy Władysławów

25-09-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama