Będzie nowy plan zagospodarowania przestrzennego Turku. Weź udział w konsultacjach!
Miasto Turek rozpoczęło prace nad planem ogólnym, który określi kierunki zagospodarowania przestrzennego w nadchodzących latach. Władze miasta zapraszają mieszkańców na spotkania informacyjne, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak powstaje ten ważny dokument i jak można wziąć udział w jego tworzeniu.
Kluczowe spotkania informacyjne już w grudniu
Mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch spotkaniach informacyjnych. Spotkanie stacjonarne odbędzie się 9 grudnia 2024 r. o godz. 15:30 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Jedwabniczej 4. Drugie spotkanie, zaplanowane na 12 grudnia 2024 r. o godz. 12:00, odbędzie się w formie zdalnej lub hybrydowej. Organizatorzy liczą, że dzięki różnorodnym formom spotkań każdy zainteresowany będzie miał szansę zaangażować się w proces planistyczny.
Plan ogólny – co to oznacza dla miasta?
Plan ogólny to nowoczesne narzędzie planistyczne, którego opracowanie jest obowiązkowe na mocy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dokument ten stanie się aktem prawa miejscowego, zastępując dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Będzie on decydował m.in. o warunkach zabudowy oraz podziale miasta na strefy planistyczne, jednocześnie wskazując standardy urbanistyczne, jakie będą obowiązywać na terenie gminy.
Obowiązujące obecnie studia zagospodarowania zachowają swoją moc jedynie do momentu wejścia w życie nowego planu, jednak nie dłużej niż do końca 2025 roku. Dzięki konsultacjom społecznym mieszkańcy mogą mieć wpływ na zmiany, które wpłyną na codzienne życie w mieście. Władze miasta zachęcają wszystkich do aktywnego udziału w tym procesie, który pozwoli stworzyć nowoczesne i przyjazne przestrzenie dla mieszkańców Turku.
Do 18 grudnia 2024 r. każdy mieszkaniec Turku może złożyć wniosek do projektu planu ogólnego. Wnioski można składać w formie papierowej, przesyłając je na adres Urzędu Miejskiego w Turku, lub elektronicznej – za pomocą poczty e-mail lub platformy ePUAP. Formularz wymagany do zgłoszenia uwag jest dostępny zarówno w siedzibie urzędu, jak i na stronie internetowej miasta.
źródło: UM Turek