Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

15°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Turkowianie przeciw ACTA

Turkowianie przeciw ACTA - Anonymous w maskach Guy'a Fawkes. Źródło: Wikipedia, Fot. Vincent Diamante
Anonymous w maskach Guy'a Fawkes. Źródło: Wikipedia, Fot. Vincent Diamante 

Sprzeciw wobec dokonanego już podpisania przez Polskę Anti-Counterfeiting Trade Agreement stał się tematem numer jeden we wszelkiego rodzaju mediach. Do protestu już w najbliższy wtorek mogą dołączyć również mieszkańcy Turku i okolic.

O lokalnej formie przyłączenia się do inicjatywy, która odznaczyła się szeregiem protestów np. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i wielu miastach, można przeczytać chociażby na facebookowym profilu wydarzenia. Manifestacja odbędzie się w dniu 31 stycznia w godz. od 16:00 do 19:00. Organizatorzy liczą na obecność turkowian. Zainteresowani powinni pojawić się na Placu Wojska Polskiego. Ci mogą być wyposażeni w odpowiednie plakaty i inne atrybuty.

reklama

Najsłynniejszym jest chociażby słynna biała maska z charakterystycznym wąsikiem, stanowiąca obecnie znak rozpoznawczy walczących z ACTA. Ta została zaczerpnięta z komiksu V jak Vendetta autorstwa Alana Moore'a i Davida Lloyda. Ukazany tam – a następnie w filmie pod tym samym tytułem – tajemniczy anarchista V walczył z rządem w totalitarnej Wielkiej Brytanii. Bohater ten wzorowany był na historycznej postaci Guy'a Fawkesa, uczestnika spisku prochowego w roku 1605, który zakładał detonację Izby Lordów. Plan jednak nie powiódł się, a mężczyzna wraz z innymi niedoszłymi zamachowcami został stracony.

ACTA to – mówiąc w olbrzymim skrócie – dokument  uwspólniający międzynarodowe regulacje prawne, związane z naruszaniem własności intelektualnej. Działanie to dotyczyć ma obrotu dzieł prawnie chronionych w internecie, jak również innymi podrabianymi dobrami. Pomysł zainicjowały Stany Zjednoczone i Japonia w roku 2006, a następnie do rozmów nad ACTA na przestrzeni lat dołączały kolejne państwa. Zainteresowanie kraje mają czas na przystąpienie do inicjatywy do 31 marca 2013 roku, choć sam pomysł budzi wiele kontrowersji.

Głównym zarzutem oponentów porozumienia jest to, że ACTA pozostawia pole do nadużyć np. w formie nieuczciwej walki z konkurencją. Teoretycznie wystarczy pochopne pomówienie, by wszczęte zostało dochodzenie ze strony organów ścigania, które w świetle tego prawa nie mogą wykazywać opieszałości na tego typu wskazania. Firmy działające w branży internetowej w wyniku wejścia w życie ACTA zmuszone będą do wykazywania przesadnie dużej uwagi na swe działania, w lęku przed skutkami interpretacji zbyt ogólnie sformowanych aktów prawnych. W konsekwencji może to doprowadzić do patologicznych sytuacji, kiedy w obawie przez karą zaniechane mogą zostać twórcze inicjatywy w strachu przed naruszeniem jakiegoś patentu. Co ciekawe, podobna w treści ustawa o nazwie SOPA została w dniu 18 stycznia zbojkotowana w formie największego globalnego protestu najpotężniejszych przedstawicieli przemysłu internetowego.

reklama

Przeciwnicy ACTA ostrzegają również, że umowa ta jest tak opracowana, że w imię walki z piractwem możliwe jest blokowanie pewnych treści, a internauci którzy z tych treści korzystali będą traktowani jak przestępcy.

W dniu 26 stycznia Polska podpisała porozumienie Anti-Counterfeiting Trade Agreement. Tego samego dnia Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że ACTA stanowi naruszenie Karty Praw Podstawowych UE. 

AW

Podobne artykuły

Stylizacje na lato z użyciem damskich półbutów

Stylizacje na lato z użyciem damskich półbutów

16 lip.
Wideo:

Wideo: "To jest zamach na niezależność OSP". Lewica...

25 maj.
Jest porozumienie w sprawie promocyjnego wstępu...

Jest porozumienie w sprawie promocyjnego wstępu na...

04-07-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama