Kopalniana inicjatywa polsko-grecka
Z propozycją współpracy dla samorządów z powiatu tureckiego i konińskiego, na terenie których działają kopalnie odkrywkowe przyjechali przedstawiciele pięciu gmin z regionu Zachodniej Macedonii oraz Peloponezu.
Podczas spotkania, które odbyło się 20 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Turku, zorganizowanego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, rozmawiano m.in. o możliwości wymiany doświadczeń i współpracy polsko-greckiej również w zakresie wspólnego pozyskiwania środków unijnych.
Gminy greckie tworzące „Sieć gmin” NEProM są, podobnie jak region koniński, związane z wydobyciem węgla brunatnego oraz przemysłem paliwowo-energetycznym. Poszukują w Wielkopolsce partnerów do przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu „Europa dla Obywateli” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Projekt ten miałby na celu wymianę doświadczeń m.in. w zakresie rekultywacji terenów pokopalnianych, budowy elektrowni wiatrowych czy produkcji biomasy na cele energetyczne.
Ponadto wśród celów działalności stowarzyszenia NEProm znajduje się zapobieganie zmianom klimatycznym, rekultywacja terenów pokopalnianych oraz działalność na rzecz idei zrównoważonego wykorzystania energii.
Po spotkaniu w Starostwie w Turku, delegacja zobaczyła odkrywkę KWB „Adamów” oraz Zbiornik „Przykona” jako jeden z przykładów zagospodarowania terenu pozostałego po wydobyciu węgla brunatnego na terenie naszego powiatu, a także elektrownię wodną w Skęczniewie. W drugi dzień wizyty, przygotowanej przez Starostwo Powiatowe w Koninie, goście poznali konińską Elektrownię Pątnów II oraz Sanktuarium Maryjne w Licheniu.
Materiał prasowy Starostwa Powiatowego w Turku
Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72