wtorek 29 listopada 2022

Błażeja, Margerity, Saturnina

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Górniczy protest już we wtorek

Górniczy protest już we wtorek - Górnicy podczas ubiegłorocznych protestów / Fot. E. Grabowska
Górnicy podczas ubiegłorocznych protestów / Fot. E. Grabowska 

O procesie prywatyzacji lokalnych kopalń trudno powiedzieć, że idzie jak po maśle. Jego przebieg skłonił Komitet Protestacyjno-Strajkowy do zorganizowania pikiety, która odbędzie się w dniu 29 maja przed siedzibą Zarządu KWB "Adamów" SA w Turku.

Warto zauważyć, iż związkowcy planowali podobne działanie już nieco wcześniej. Wedle założeń protest odbyć się miał w dniu 21 maja na rondzie przy Urzędzie Skarbowym. Do akcji jednak nie doszło, gdyż przedstawiciele górników podjęli rozmowy z Ministrem Skarbu Państwa. Sprawiło to, że związkowcy na pewien czas powstrzymali się od pikietowania, licząc na zaangażowanie strony rządowej, między innymi na spotkanie w mijającym tygodniu, które jednak nie doszło do skutku. Wobec takiego obrotu sprawy przyszedł czas na radykalniejsze działania przedstawicieli środowiska górniczego.

reklama

Wtorkowa pikieta, która rozpocznie się o godz 15:00 pod turkowską siedzibą Zarządu Spółki, odbędzie się w obronie miejsc pracy. "Jeżeli czujesz się odpowiedzialny za przyszłość kopalni, swoich rodzin i naszego regionu to przyjdź i weź udział w pikiecie!" – przekonuje Komitet Protestacyjno-Strajkowy w swym komunikacie z dnia 25 maja.

Gwoli przypomnienia - 7 maja był narzuconym terminem wynegocjowania i podpisania umowy społecznej z ZE PAK. W rozmowach uczestniczyło łącznie 8 organizacji, reprezentujących interesy górników – 3 związki z KWB Adamów i 5 z KWB Konin. Dyskutujący bynajmniej do porozumienia nie doszli, gdyż czekiwania związkowców i stanowisko inwestora zdecydowanie się różniły. ZE PAK zaproponował gwarancje zatrudnienia na okres 24 miesięcy dla pracowników związanych z wydobyciem węgla i 6 miesięcy dla pozostałych pracowników. Takie rozwiązania były nie do przyjęcia dla związkowców, którzy postulowali potrzebę zapewnienia pracy na okres 5 lat dla całej załogi kopalń.

AW

Podobne artykuły

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

21 wrz.
Wideo: Wyburzono ostatnią chłodnię. Z panoramy...

Wideo: Wyburzono ostatnią chłodnię. Z panoramy Turku...

20 sierp.
Chłodnie kominowe będą już tylko wspomnieniem....

Chłodnie kominowe będą już tylko wspomnieniem. W...

19 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama