niedziela 15 grudnia 2019

Celiny, Ireneusza, Niny

reklama

Miasto daje 75 tys. na dokumentację Zdrojek

Miasto daje 75 tys. na dokumentację Zdrojek - Fot. M. Derucki
Fot. M. Derucki 

Zarówno podczas absolutoryjnej sesji Rady miejskiej, jak i w czasie ostatnich obrad szczebla powiatowego poruszona została kwestia Zdrojek Lewych. Czy przyniesie to jakieś korzyści dla mieszkańców tej części Turku - kto wie, w każdym razie przez turkowskich samorządowców przyjęta została uchwała dotycząca wysupłania na ten cel 75 tysięcy złotych, a negocjacje z burmistrzem zapowiedział starosta Bartosik.

Jako że Zdrojki Lewe to teren powiatu, warto zacząć od tego, jak ten palący problem poruszony został we wtorek 26 czerwca. O drogowy dylemat postanowił zapytać Roman Rybacki. Samorządowiec odniósł się do wydarzeń poprzedniej sesji, kiedy to nawet uciekano się wytykania sobie oszukiwania elektoratu i trwonienia pieniędzy, wypominania przedwyborczych obiecanek, a ostatecznie Anita Dzieciątkowska-Pieścik powiedziała w imieniu swoim i kolegów: "będziemy robić dokumentację i spróbujemy rozpocząć budowę tej drogi ". Radny Rybarski zapytał więc, czy zgodnie z taką deklaracją Zarząd powiatu skupi się na problemie przygotowania dokumentacji ulicy Zdrojki Lewe.

reklama

Na tak postawione pytanie odpowiedzieć musiał starosta. Zbigniew Bartosik bynajmniej nie zanegował słów radnej Dzieciątkowskiej-Pieścik. – Zarząd pochyli się nad wprowadzeniem do budżetu odpowiedniej kwoty. Będzie to w najbliższym czasie, po konsultacjach przeprowadzonych z burmistrzem miasta Turku. Stosowny dokument trafi pod obrady wysokiej Rady – poinformował zebranych w sali im. Solidarności starosta. Deklaracja ta jest o tyle ciekawa, że podczas gdy Zbigniew Bartosik wspominał o negocjacjach, radni miejscy kilka dni wcześniej zdecydowali już o pewnym poziomie dofinansowania przedsięwzięcia.

W czwartek, 21 czerwca, odbyła się XX sesja Rady Miejskiej Turku. W jej planie obrad znalazł się taki punkt, jak podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej na rok 2012 powiatowi tureckiemu na realizację zadania „Budowa ulicy Zdrojki Lewe – opracowanie dokumentacji projektowej”. Wedle jej założeń, owa dotacja celowa wynieść ma 75 tysięcy złotych. W uzasadnieniu uchwały radni miejscy - którzy w drodze głosowania projekt przyjęli jednogłośnie - mogli przeczytać, iż ulica ta jest trasą powiatową, ale jednocześnie jej budowa usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców miasta Turku. Zaznaczono także, że przekazanie powiatowi przez gminę miejską środków nastąpi na podstawie zawartej umowy określającej przeznaczenie i zasady rozliczenia środków.

Jak w takim razie wygląda obecnie sprawa Zdrojek? Pewne światło na tę kwestię rzucił starosta podczas czwartkowej konferencji prasowej, poświęconej podsumowania roku działalności samorządu powiatowego. – Niestety, to nie było konsultowane z nami – mówił Zbigniew Bartosik o uchwale Rady Miejskiej, dotyczącej 75 tysięcy zł. – My sobie inaczej wyobrażamy współpracę partnerską. Chcielibyśmy spotkać się z panem burmistrzem i omówić możliwości współpracy.

reklama

Starosta nie omieszkał zauważyć, iż jego poprzednicy nie poradzili sobie ze sprawą Zdrojek Lewych, np. z powodu problemów z pewnymi uregulowaniami prawnymi. – Według wstępnych wyliczeń koszt tej drogi, wykonania jej w takiej formie, jaką powinna przyjąć droga powiatowa, to między 8 a 10 mln zł. (…) Jest tam ponad 80 nieuregulowanych stanów prawnych działek – mówił o trudnościach Zbigniew Bartosik. – My już w przyszłym tygodniu będziemy z kolejnymi właścicielami prowadzić negocjacje i w miarę posiadanych środków regulować stan prawny. Tam jest około 30 przypadków takich, gdzie znajdują się płoty właścicieli w pasie drogowym. Są to przypadki takie, że ci ludzie nie wyrażą zgody na to, żeby je rozbierać, ewentualnie jeśli się zgodzą, to na określonych warunkach. To będą potworne odszkodowania i wielkie sumy pieniędzy.

Zbigniew Bartosik powiedział w czwartek jeszcze kilka ważnych rzeczy. Jako starosta zauważył,  że póki co burmistrz Turku jest na urlopie, ale rozmowy w sprawie Zdrojek będą prowadzone jeszcze w lipcu. Zbigniew Bartosik, nie jako starosta ale jako jeden z 21 radnych powiatowych wyraził następującą opinię: – Jeżeli całość drogi  - zaokrąglamy - kosztuje 10 milionów, zakładając że miasto daje 5 milionów, to ja jako radny twierdzę, że nasze 5 milionów można zdecydowanie wydać korzystniej, rozsądniej i bardziej logicznie na innych drogach, niż na 1900 metrów ulicy Zdrojki Lewe.

AW

Podobne artykuły

Blisko 310 tys. zł przeznaczone na remont...

Blisko 310 tys. zł przeznaczone na remont świetlicy...

25 list.
Gm. Malanów: Nowy sprzęt dla OSP Grąbków

Gm. Malanów: Nowy sprzęt dla OSP Grąbków

19 wrz.
Poseł Ryszard Bartosik

Poseł Ryszard Bartosik "Dotrzymujemy słowa". Jest...

10 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama