poniedziałek 03 października 2022

Bogumiła, Gerarda, Józefy

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

I Ty możesz zmienić Rynek

I Ty możesz zmienić Rynek
 

Nie urzędnicy, nie architekci, ale zwykli turkowianie zdecydują, jaką rolę w mieście powinien pełnić Rynek i jego okolice, co powinno się tam dziać i jak teren ten powinien wyglądać. Taką możliwość stwarzają trwające w Turku konsultacje społeczne. Udział może wziąć w nich każdy i każdy głos ma znaczenie. Dziś trzecie i najważniejsze spotkanie – warsztat programowy.

Tematem dzisiejszego spotkania będą wnioski mieszkańców Turku zgłoszone podczas ubiegłotygodniowej debaty programowej. Opracowano wówczas listę 14 zagadnień. Są wśród nich postulaty dotyczące ruchu drogowego (m.in. zamknąć ruch na Placu Wojska Polskiego, udostępnić przejazd poprzez ul. Kolską i ul. 3 Maja, fragmenty obu ulic zmienić na drogi jednokierunkowe, zamknąć ruch na rynku), zieleni miejskiej (polepszyć wizerunek parku przy kościele NSPJ, zlikwidować zieleń na rynku, posadzić drzewa dające cień) czy tzw. małej architektury (więcej ławeczek na rynku, unowocześnić fontannę).

reklama

W oparciu o te postulaty uczestnicy dzisiejszych warsztatów podejmą najważniejszą decyzję konsultacji – zdecydują jaką rolę powinna starówka pełnić: handlową, rekreacyjną, kulturalną, a może będącą połączeniem tych wszystkich. Z kolei na następnych warsztatach zastanawiać się będą jak centrum miasta powinno wyglądać, by spełniło swe zadanie. Efektem wszystkich prac będzie rekomendowany władzom Turku dokument zawierający kompleksowy program zmian, które mają służyć rozwojowi starówki w kierunku przyjętym podczas konsultacji.

Konsultacje odbywają się metodą uspołecznioną, która zakłada, że zmiany tylko wtedy będą miały akceptację mieszkańców, gdy oni sami zdecydują o ich kształcie. Dlatego tak ważny jest udział turkowian w tych pracach. Do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbywają się spotkania, przyjść może każdy. Nie trzeba się zapisywać, umawiać, ani wcześniej zgłaszać, można natomiast zabrać ze sobą dzieci, którymi na miejscu zajmie się doświadczona opiekunka. Początek dzisiejszych warsztatów o godz. 17.00.

Ekspertem czuwającym nad przebiegiem konsultacji jest architekt i urbanistka Dagmara Mliczyńska-Hajda, była Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Ministerstwa Gospodarki i Pracy, niedawno Radca Ministra Rozwoju Regionalnego, obecnie doradca i konsultant samorządów, instytucji naukowo-badawczych oraz ekspert unijny, autorka i współautorka 60 opracowań dotyczących rozwoju i rewitalizacji miast, planowania przestrzennego oraz polityki regionalnej.

Ł. Maciejewski

Podobne artykuły

Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy...

Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy SP1....

11 sierp.
Zawodnicy Strikera Turek na dwóch weekendowych...

Zawodnicy Strikera Turek na dwóch weekendowych...

8 mrz.
Włam do sklepu na Kolskiej. Złodzieje ukradli...

Włam do sklepu na Kolskiej. Złodzieje ukradli...

4 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama