wtorek 22 września 2020

Maury, Milany, Tomasza

reklama

Tańsza i cieplejsza „Piątka”

Tańsza i cieplejsza „Piątka”
 

Dobiegła końca termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku. Placówka została ocieplona i zyskała nowe oblicze. Cieszą się uczniowie, zadowolona jest dyrekcja, ale na efektach inwestycji zyska też całe miasto.

Błażej z 6a, Jonasz z 4a i Ola z 4b – wszyscy spotkani podczas przerwy uczniowie „Piątki” zgodnie zapewniają, że w szkole jest cieplej niż przed remontami. Dużo cieplej, zwłaszcza na auli i sali gimnastycznej – dopowiada dyrektor Zdzisława Kośla. Ale także w klasach, gdzie przez pierwsze dni okresu grzewczego trzeba było otwierać okna. Wpływ na to z pewnością ma ciepła jesień, ale zdaniem pracowników szkoły efekty ocieplania są wyraźnie widoczne.

reklama

Szczelniejszy budynek szkoły oznacza, że nie trzeba będzie go ogrzewać taką ilością ciepła jak do tej pory. Założenia były takie, że dzięki termomodernizacji uda się zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w „Piątce” o 30%. I już dziś wygląda na to, że założenia te osiągnęliśmy – mówi Eugeniusz Zientek, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli. Konieczne jest jednak sprawdzenie tego, by po ograniczeniu dostaw ciepła, nie okazało się, że zimą będzie dzieciom zimno.

  Zakres prac remontowych w „Piątce” przewidywał ocieplenie ścian i stropodachów, wymianę drzwi zewnętrznych i okien oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Efektem miał być szczelniejszy, zatrzymujący więcej ciepła budynek. Mniejsze jego zużycie oznacza znaczne oszczędności dla szkoły i tym samym budżetu miasta.

Inwestycja kosztowała prawie 1,8 mln zł. By takim wydatkiem nie obciążać miejskiej kasy, Turek wystąpił o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz równocześnie o dotację i pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wnioski uzyskały akceptację i miasto uzyskało dwie dotacje na łączną kwotę prawie 1,1 mln zł oraz pożyczkę z WFOŚiGW o wartości 678 tys. zł.

Ł. Maciejewski

Podobne artykuły

Turkowskie WodociągI i kanalizacja w modernizacji

Turkowskie WodociągI i kanalizacja w modernizacji

25 sierp.
PGKiM zakończono modernizację przepompowni w...

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w Muchlinie

30 lip.
Szpital w Turku ocieplony i z nowym sprzętem

Szpital w Turku ocieplony i z nowym sprzętem

10 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama