niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

To był dobry rok

To był dobry rok
 

Na podsumowaniu minionego roku skoncentrował się Ireneusz Niewiarowski, senator podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. - To był dobry rok dla Polski i regionu - powiedział.

Produkt krajowy brutto wzrósł w Polsce o 18,5 procent, a w całej Europie spadł o 0,7. Pod względem inwestycji jesteśmy na drugim miejscu w Europie.

reklama

– A przecież od 2008 roku mamy kryzys, co na pewno ma wpływ również na nasz kraj. Tym bardziej te sukcesy cieszą. Sukcesem okazało się również Euro 2012. Poprawiliśmy obraz Polski w świecie.  Kibice mogli zobaczyć zmiany jakie zaszły w naszym kraju.  Wprowadzony system emerytalny również będzie służył rozwojowi kraju jak i poszczególnym Polakom.  Wydłużenie urlopu macierzyńskiego, rozwój edukacji przedszkolnej, dopłata do kredytów mieszkaniowych. Można długo wymieniać – mówi senator.

Polityk podkreśla, że to samo można powiedzieć o regionie.

– W Turku powstała Strefa Inwestycyjna wraz z inkubatorem. Już pojawiło się tam 3 inwestorów.   Bardzo dobrym pomysłem na promocję miasta są wszystkie działania wokół Mehoffera – muzeum, ratusz. W Kole buduje się prawostronny wał przeciwpowodziowy.  Zupełnie nowe oblicze zyskał dworzec kolejowy, w którym powstanie biblioteka i hostel. W Koninie powstaje Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Doszło do konsolidacji kopalni i elektrowni – wymienił senator.

reklama

I. Niewiarowski był w minionym roku w Senacie 10 razy sprawozdawcą, w tym, jak podkreśla, dwóch trudnych ustaw: o paszach i nasiennictwie. Trudnych ponieważ związanych z narosłą falą nieporozumień wokół GMO. Niedawno rząd zgodnie z obietnicą wydał rozporządzenie zakazujące obrót  i uprawę GMO.

W ubiegłym roku ruch stowarzyszeń sołeckich obchodził 20-lecie istnienia. Ponad 20 działaczy  otrzymało z tej okazji odznaczenia, a 4 Krzyż Kawalerski.

– Konińska siedziba Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów to świetna promocja regionu.  Oprócz nas, i to w Poznaniu, jest tylko Związek Miast Polskich i Związek Gmin Polskich.  Warto o tym pamiętać – powiedział senator.

Towarzystwo Samorządowe wyłoniło nowe władze i w tym roku przyznało 109 stypendiów (łącznie 1915).

W 2012 roku Ireneusz Niewiarowski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności,  Złotym  Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa,  a także wyróżniony medalem MTP za Targi Gmina oraz za promocję Odnowy Wsi.

– Podsumowując ten rok chciałbym podziękować wszystkim pracownikom organizacji,  którymi kieruję (24 osoby), przedstawicielom władz organizacji (146 osoby), członkom tych organizacji (16 750 osób), koleżankom i kolegom z PO szczególnie z okręgu i regionu, wolontariuszom, samorządowcom i sołtysom, strażakom i członkiniom KGW, członkom organizacji pozarządowych, mieszkańcom okręgu, którzy wspierali i współpracowali, a także innym, którzy mieli uwagi krytyczne – wymienił polityk.

Omawiając ten rok senator stwierdził, że jego plan pracy będzie dotyczył kilku obszarów m.in : nowelizacji ustawy o Funduszu Sołeckim, rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczeństwa lokalne, szkoleń podnoszących lokalną aktywność jak i wpływających na budowę kapitału ludzkiego.

– Do dziś ponad 20 tysięcy wsi realizuje Fundusz Sołecki. Chcemy, aby było ich więcej. Temu m.in. służy strona www.funduszesoleckie.eu., którą  odwiedziło do tej pory 300 tysięcy osób. W tym roku chcemy wnieść projekt zmian w FS. Wcześniej musimy to dopracować, odbyć konsultacje społeczne – mówi senator.

Kończąc konferencję prasową I. Niewiarowski zaprosił wszystkich na bieg ,,Policz się z cukrzycą” organizowany przez Klub Biegacza Aktywni-Konin. Bieg, tak jak w ubiegłym roku, odbędzie się w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapisy zaczną się o godz. 10 w Galerii nad Jeziorem w Koninie 13 stycznia. Pierwszych 100 biegaczy otrzyma koszulki i medale.

Materiał prasowy

Podobne artykuły

 Miasto Turek na targach

Miasto Turek na targach "Nowa Energia w Regionie"

26 sierp.
Policjanci z Turku wśród odznaczonych odznaką...

Policjanci z Turku wśród odznaczonych odznaką...

26 lip.
Targi Instalacyjno-Hydrauliczne już 28 maja!...

Targi Instalacyjno-Hydrauliczne już 28 maja! Przyjdź...

27 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama