sobota 21 września 2019

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

reklama
Wzorek

Wezmą ponad 6 mln kredytu

Wezmą ponad 6 mln kredytu
 

Doprowadzenie do ładu trasy Turek-Władysławów i budowa kolejnego „domu dziecka” - m.in. takie cele stawia sobie w najbliższym czasie Zarząd Powiatu. By mogły być zrealizowane, radni - niejednogłośnie - zdecydowali podczas XXIV sesji o zaciągnięciu kredytu.

Szczegółami, dotyczącymi podjęcia takiego kroku, podzielił się w dniu 8 lutego z obecnymi w sali im. Solidarności Bogdan Świtaj. Skarbnik informował, że chodzi o zaciągnięcie długoterminowego kredytu bankowego w kwocie 6,3 mln złotych, na okres 8 lat. Środki te okazały się potrzebne, by zrealizować dwa zadania, którymi są modernizacja drogi powiatowej Genowefa-Władysławów-Turek oraz budowa drugiej palcówki opiekuńczo-wychowawczej w Kaczkach Średnich.

reklama

Jak wiadomo, władze powiatu starają się na realizację prac na trasie Turek-Władysławów uzyskać pieniądze ze „schetynówek”, ale zajęcie przez ów projekt 15 miejsca na liście rankingowej nieco utrudniło sprawę.  O tym, że "skapnięcie" funduszy z tego źródła jest niepewne, przekonywał Ryszard Bartosik: – Cały czas prezentowane jest stanowisko, że na tej liście jesteśmy pod tzw. kreską. Z tego co ja się orientuję, przed nami pod tą kreską jest Słupca, która ma zabezpieczone ponad 100 000 zł, a potrzebuje 3 miliony. (...) Wcale nie jest takie pewne, że środki z Narodowego Funduszu Przebudowy Dróg Lokalnych otrzymamy. Polityk PiS mówił także o tym, że obawia się trafienia w ręce obecnych władz powiatu pieniędzy uzyskanych z kredytu, a także dociekał, czy aby starosta ma pomysł na uporanie się z zadłużeniem szpitala.

Ja tylko chcę panu przypomnieć, że pan będąc starostą, rozpoczynając pełnienie swojej funkcji, na dzień dobry zaciągnął ratując kwestię szpitala kwotę 6 mln złotych. Czy my mamy postąpić podobnie? (...) W zasadzie 7 mln, tylko milion został przekazany na inne działania – mówił włodarz powiatu, przypominając Ryszardowi Bartosikowi jego poczynania. Ten z kolei obruszył się na wspomniane słowa starosty i stwierdził, że kredyt zaciągnął szpital, a osiągnięty dzięki temu efekt wyjścia SP ZOZ "na prostą" został zaprzepaszczony w obecnej kadencji Rady Powiatu.

Koniec końców, po zakończeniu ożywionych dysput, za projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia 6,3 mln złotych kredytu opowiedziało się 14 radnych, 5 wstrzymało się do głosu. Propozycja Michała Harasnego, dotycząca zmiany okresu spłaty z 8 lat na 12, nie uzyskała poparcia większości samorządowców.

reklama

Podczas XXIV sesji radni jednogłośnie pojęli również uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia p.n.: „Instalacja pompy ciepła oraz gruntowego wymiennika ciepła w sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Technicznych w Turku”. Ma to być kredyt z sześcioletnim okresem spłaty w wysokości 560 000 zł, z opcją częściowego umorzenia. Do tej decyzji ręki nie przyłożył tylko jeden radny, wstrzymując się od głosu.

AW
Fot. M. Derucki

Podobne artykuły

Turek otrzymał dofinansowanie na modernizację...

Turek otrzymał dofinansowanie na modernizację...

18 lip.
Nadchodzi modernizacja deptaka na ul. Kaliskiej

Nadchodzi modernizacja deptaka na ul. Kaliskiej

17 czerw.
Wybieramy najlepszy kredyt gotówkowy

Wybieramy najlepszy kredyt gotówkowy

4 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama