środa 23 września 2020

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama

Wezmą ponad 6 mln kredytu

Wezmą ponad 6 mln kredytu
 

Doprowadzenie do ładu trasy Turek-Władysławów i budowa kolejnego „domu dziecka” - m.in. takie cele stawia sobie w najbliższym czasie Zarząd Powiatu. By mogły być zrealizowane, radni - niejednogłośnie - zdecydowali podczas XXIV sesji o zaciągnięciu kredytu.

Szczegółami, dotyczącymi podjęcia takiego kroku, podzielił się w dniu 8 lutego z obecnymi w sali im. Solidarności Bogdan Świtaj. Skarbnik informował, że chodzi o zaciągnięcie długoterminowego kredytu bankowego w kwocie 6,3 mln złotych, na okres 8 lat. Środki te okazały się potrzebne, by zrealizować dwa zadania, którymi są modernizacja drogi powiatowej Genowefa-Władysławów-Turek oraz budowa drugiej palcówki opiekuńczo-wychowawczej w Kaczkach Średnich.

reklama

Jak wiadomo, władze powiatu starają się na realizację prac na trasie Turek-Władysławów uzyskać pieniądze ze „schetynówek”, ale zajęcie przez ów projekt 15 miejsca na liście rankingowej nieco utrudniło sprawę.  O tym, że "skapnięcie" funduszy z tego źródła jest niepewne, przekonywał Ryszard Bartosik: – Cały czas prezentowane jest stanowisko, że na tej liście jesteśmy pod tzw. kreską. Z tego co ja się orientuję, przed nami pod tą kreską jest Słupca, która ma zabezpieczone ponad 100 000 zł, a potrzebuje 3 miliony. (...) Wcale nie jest takie pewne, że środki z Narodowego Funduszu Przebudowy Dróg Lokalnych otrzymamy. Polityk PiS mówił także o tym, że obawia się trafienia w ręce obecnych władz powiatu pieniędzy uzyskanych z kredytu, a także dociekał, czy aby starosta ma pomysł na uporanie się z zadłużeniem szpitala.

Ja tylko chcę panu przypomnieć, że pan będąc starostą, rozpoczynając pełnienie swojej funkcji, na dzień dobry zaciągnął ratując kwestię szpitala kwotę 6 mln złotych. Czy my mamy postąpić podobnie? (...) W zasadzie 7 mln, tylko milion został przekazany na inne działania – mówił włodarz powiatu, przypominając Ryszardowi Bartosikowi jego poczynania. Ten z kolei obruszył się na wspomniane słowa starosty i stwierdził, że kredyt zaciągnął szpital, a osiągnięty dzięki temu efekt wyjścia SP ZOZ "na prostą" został zaprzepaszczony w obecnej kadencji Rady Powiatu.

Koniec końców, po zakończeniu ożywionych dysput, za projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia 6,3 mln złotych kredytu opowiedziało się 14 radnych, 5 wstrzymało się do głosu. Propozycja Michała Harasnego, dotycząca zmiany okresu spłaty z 8 lat na 12, nie uzyskała poparcia większości samorządowców.

reklama

Podczas XXIV sesji radni jednogłośnie pojęli również uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia p.n.: „Instalacja pompy ciepła oraz gruntowego wymiennika ciepła w sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Technicznych w Turku”. Ma to być kredyt z sześcioletnim okresem spłaty w wysokości 560 000 zł, z opcją częściowego umorzenia. Do tej decyzji ręki nie przyłożył tylko jeden radny, wstrzymując się od głosu.

AW
Fot. M. Derucki

Podobne artykuły

Najtańsze pożyczki gotówkowe - gdzie szukać?

Najtańsze pożyczki gotówkowe - gdzie szukać?

3 wrz.
Turkowskie WodociągI i kanalizacja w modernizacji

Turkowskie WodociągI i kanalizacja w modernizacji

25 sierp.
PGKiM zakończono modernizację przepompowni w...

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w Muchlinie

30 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama