środa 30 września 2020

Geraldy, Honoriusza, Wery

reklama

Muzyczna uczta na dwa fortepiany i perkusję

Muzyczna uczta na dwa fortepiany i perkusję
 

W Turku rozpoczęły się obchody setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Cykl wydarzeń poświęconych kompozytorowi zainaugurował koncert znakomitego polskiego kwartetu - Kwadrofonik. Muzycy podczas półtoragodzinnego występu czarowali publikę fortepianowo-perkusyjnymi wariacjami na temat muzyki XX w.

Decyzją Ministra Kultury rok 2013został uznany rokiem Witolda Lutosławskiego, w związku z przypadającą 25 stycznia jego setną rocznicą urodzin. W uroczyste obchody włączyła się także Państwowa Szkoła Muzyczna w Turku, od lat nosząca imię tego wybitnego polskiego kompozytora. Cykl, składający się z trzech imprez, zainaugurował znakomity koncert kwartetu instrumentalnego z Warszawy – Kwadrofonik.

reklama

W trakcie półtoragodzinnego koncertu publiczności wysłuchać mogła wariacji na temat największych zmian jakie zaszły w muzyce XX w. Począwszy od skomponowanej w 1908 r. suity Maurice'a Ravela Moja matka gęś, przez utwór z kontrowersyjnego baletu Igora Strawińskiego Święto Wiosny, po Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego. A to wszystko w wykonaniu czterech muzyków, grających na dwóch fortepianach i perkusji.

Zespół, który odwiedził Turek powstał z połączenia dwóch innych grup: Lutosławski Piano Duo oraz duetu perkusistów Hob-beats Duo. Muzycy w czasie pracy nad swoimi utworami często podążają drogą improwizacji, doświadczeń i poszukiwań dźwiękowych, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości swoich instrumentów.

W ramach obchodów Roku Lutosławskiego Państwowa Szkoła Muzyczna wraz z Turkowskim Towarzystwem Muzycznym zapraszają także na: wykład prof. Marka Dyżewskiego pod tytułem „Lutosławskiego krąg prawdy, piękna i doskonałości”, który odbędzie się 20 marca o godz. 17.00 oraz „Wieczór z Lutosławskim” w wykonaniu podopiecznych turkowskiej szkoły muzycznej i uczniów wydziału wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Kaliszu. Tę imprezę z kolei zaplanowano na 11 marca.

Podobne artykuły

Powiat Tureckim oddał cześć ofiarom napaści...

Powiat Tureckim oddał cześć ofiarom napaści ZSRR na...

19 wrz.
Władysławów: 81. rocznica sowieckiej agresji na...

Władysławów: 81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

18 wrz.
Ponad milion złotych na drogi w gminie Malanów

Ponad milion złotych na drogi w gminie Malanów

15 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama