wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Uczestnicy międzyośrodkowej olimpiady o bocianach wiedzieli wszystko

Uczestnicy międzyośrodkowej olimpiady o bocianach wiedzieli wszystko
 

W dniu 15 maja 2013 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Turku odbyła się IV Międzyośrodkowa Olimpiada Matematyczno - Przyrodnicza pod hasłem „Bocian od A do Z”. Uczestnikami olimpiady była młodzież gimnazjalna z ośrodków szkolno-wychowawczych z Koła, Konina, Rychwała, Stemplewa i Turku. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli nauczyciele przedmiotów matematyczno - przyrodniczych: Agnieszka Idzikowska, Iwona Andrzejak, Marlena Graczyk oraz Karolina Piwowarska.

Celem olimpiady było rozwijanie zainteresowań i popularyzacja wiedzy i umiejętności matematyczno -  przyrodniczych w zakresie wiadomości na temat bociana białego, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i zdrowej rywalizacji, a przede wszystkim integracja młodzieży gimnazjalnej.

Wszystkich zgromadzonych powitała jedna z organizatorek olimpiady pani Marlena Graczyk, która przedstawiła zasady i formę przebiegu tegorocznej olimpiady matematyczno – przyrodniczej.

Następnie każdy Ośrodek przedstawił przygotowaną prezentację multimedialną o następującej tematyce: „Rok z życia bociana”, „Bocianie stołówki”, „Bocianie wędrówki”, „Boćkowe kłopoty” oraz „Bocian w kulturze i tradycji”. Wszystkie prezentacje były bardzo ładne i zawierały wiele ciekawych informacji związanych z hasłem przewodnim olimpiady.

Olimpiada przebiegała dwuetapowo. Pierwszy etap to indywidualne zmagania każdego z uczestników, które polegały na rozwiązaniu testu pt. „Bocian – polski ptak”. Test zawierał pytania zamknięte oraz zadania matematyczne. Uczestnicy odpowiadając na pytania wykazywali się „bocianią” wiedzą, dotyczącą: budowy bociana, pożywienia, bocianiego gniazda, przylotów i odlotów. W zadaniach matematycznych należało dokonać obliczeń długości ciała bociana i bocianiego jaja,  ilości złożonych jaj i ilości piskląt oraz par bociana występujących w Polsce.

W drugim etapie uczniowie przystąpili do rywalizacji grupowej rozwiązując zadania tematyczne, wśród których znalazły się: krzyżówka, szyfrogram, rebusy. Mieli też za zadanie określić czas wędrówek, rozmieszczenie bociana w Polsce i pobyt bocianów od wiosny do późnego lata.

Rozwiązując zadania, zarówno te indywidualne, jak i grupowe uczestnicy zdobywali punkty dla swojego Ośrodka.  Wszystkie zadania zostały sprawdzone przez powołaną komisję, która po przeliczeniu zdobytych punktów wyłoniła zwycięzców olimpiady.

I miejsce zajął Ośrodek z Konina , II miejsce Ośrodek z Turku, a miejsce III Ośrodek z Koła. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc oraz pozostałe Ośrodki otrzymali dyplomy oraz nagrody – gry edukacyjne i książki.. Ponadto każdy uczestnik otrzymał długopis z rysunkiem bocianów i słodkości. Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez panią dyrektor Jolantę Baran i organizatorów olimpiady. Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy udali się na obiad.

Olimpiada tym razem również cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli jak i uczniów, którzy zadeklarowali uczestnictwo w przyszłym roku. Zorganizowanie olimpiady było możliwe dzięki sponsorom: Starostwo Powiatowe w Turku, KWB „Adamów” w Turku i Zakład Cukierniczy Jerzy i Józef Kubaccy S.C. w Malanowie.

materiał prasowy SOSW w Turku
Fot. AW
*tytuł pochodzi od redakcji

Podobne artykuły

Środki ochronne dla Zakładu Opiekuńczo -...

Środki ochronne dla Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego...

30 kw.
Zmiany organizacyjne w Starostwie. Wydział...

Zmiany organizacyjne w Starostwie. Wydział Geodezji...

6 mrz.
Podwójny sukces ucznia z SP4

Podwójny sukces ucznia z SP4

26 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama