niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

8°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Jest plan ratowania szpitala!

Jest plan ratowania szpitala!
 

W czwartkowe popołudnie w murach SP ZOZ w Turku odbyło się spotkanie, poświęcone sukcesowi powstania programu naprawczego tejże placówki. Jego ambitne założenia wieszczą wyprowadzenie szpitala „na prostą” i osiągnięcie w roku 2014 zysku w wysokości 1 434 989 zł.

– Specjalny zespół w maju podjął się bardzo trudnego zadania przygotowania programu naprawczego SP ZOZ w Turku.(...) Muszę z radością powiedzieć, że załoga stanęła na wysokości zadania. My w rozmowach w gronie członków Zarządu Powiatu wyszliśmy z założenia, że należy dać szansę załodze i nie zawiedliśmy się. Zespół ten wykazał się dużą determinacją – mówił starosta Zbigniew Bartosik wskazując, że jest to o wiele lepszy plan niż ten, który powstał w 2007r. za czasów „starostowania” Ryszarda Bartosika. – Był on planem, który tak naprawdę nie został zrealizowany. (…) Obecny plan jest bardziej realnie przygotowany, zakłada znacznie mniej drastyczne posunięcia, niż ten z 2007r. Włodarz powiatu korzystając z okazji poinformował uczestników spotkania, że w poniedziałek 17 czerwca zostaną otwarte oferty w konkursie na stanowisko dyrektora SP ZOZ w Turku.

Na czym opiera się ów plan naprawczy? Konieczna będzie renegocjacja umów cywilnoprawnych na usługi zdrowotne, świadczone na oddziałach w poradniach i izbie przyjęć, ogłoszenie nowych konkursów na świadczenie usług zdrowotnych itp. Działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej to także rozpoczęcie procesu informatyzacji, likwidacja 2 stanowisk funkcyjnych, redukcja zatrudnienia o 25,5 etatów (902 268 zł oszczędności rocznie) oraz o 3 osoby w ramach umów kontraktowych. Rezygnacja z usług owych 3 osób – lekarzy z przychodni KWB Adamów, Działu Diagnostyki Obrazowej i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ma przynieść 245 160 zł oszczędności w skali roku.

Na tym nie koniec. Zmniejszy się najprawdopodobniej wysokość nagród jubileuszowych, zawieszony zostanie odpis na ZFŚS, o 3 punkty procentowe obniżone zostaną dodatki funkcyjne, likwidacji ulegną dodatki pogotowiane. Wszystko wskazuje na to, że zmniejszona zostanie obsada w zespole wyjazdowym specjalistycznym i w karetce transportu specjalistycznego (o lekarza). Oszczędności przynieść ma także realizowanie zamówień publicznych w ramach grup zakupowych, co pozwoli obniżyć koszt zakupu materiałów i usług. Rozważane jest także wdrożenie usługi RTG w formie outsourcingu.

Poprawę kondycji szpitala ma spowodować nie tylko zmniejszanie kosztów, ale i zwiększanie przychodów. Zdaniem osób odpowiedzialnych za plan naprawczy, uruchomienie w 2014r. w strukturach SP ZOZ przychodni podstawowej opieki zdrowotnej powinno spowodować zwiększenie przychodów o 528 000 zł rocznie. Ów wzrost w latach 2013-2014 planowany jest również w zakresie pozostałych usług medycznych oraz przychodów z czynszów, mediów itp.

Z planu naprawczego można dowiedzieć się, że w celu uzyskania środków finansowych na restrukturyzację zobowiązań, SP ZOZ w Turku planuje uzyskać kredyt obrotowy w wysokości 4 500 000 zł, a w 2014 roku przychody ogółem mają wynieść 34 624 641 zł, podczas gdy koszty będą wyraźnie niższe od tej kwoty – 33 189 652 zł.

AW

Podobne artykuły

Szpital wsparty środkami z Funduszu...

Szpital wsparty środkami z Funduszu Sprawiedliwości

1 st.
Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Seńko i...

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Seńko i Wojtkowiak...

27-10-2020
Apel radnych klubu PSL do starosty Dariusza...

Apel radnych klubu PSL do starosty Dariusza Kałużnego

21-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama