niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kącik profilaktyki: Włamali się, ukradli 1000 zł. Sąsiad widział, ale nie zareagował

Kącik profilaktyki: Włamali się, ukradli 1000 zł. Sąsiad widział, ale nie zareagował - foto: freeimages.com / Nenad Nerandzic
foto: freeimages.com / Nenad Nerandzic 

Komenda Powiatowa Policji w Turku w ramach realizacji działań profilaktyczno-informacyjnych pn. „Bezpieczne życie seniorów”, szczególnym patronatem objęła osoby w wieku senioralnym, mieszkające na terenie powiatu tureckiego, w tym członków - działającego od lat w mieście Turku - klubu seniora „PROMYK”.

Wszelkie działania mają na celu, oprócz podniesienia wiedzy i umiejętności seniorów w zakresie mogących wystąpić niebezpieczeństw, także podniesienie świadomości seniorów w zakresie wpływu prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia na ich własne bezpieczeństwo. Mowa tu przede wszystkim o konieczności zgłaszania zdarzeń z udziałem osób starszych i przekonywanie o ważności informowania Policji o sytuacjach przestępczych z ich udziałem. Istotnym jest również aktywizowanie osób w podeszłym wieku do działań w zakresie skutecznej pomocy sąsiedzkiej pozostałym mieszkańcom bloku, kamienicy, ulicy, osiedla, wsi.

reklama

Tej właśnie aktywizacji zabrakło w ubiegłym tygodniu wśród mieszkańców wsi Brudzew, kiedy to podczas nieobecności domowników obywatele narodowości romskiej dokonali włamania do domu jednorodzinnego, skąd skradli pieniądze w kwocie 1000 złotych. Całe zdarzenie obserwował mieszkający obok sąsiad, jednak nie zadzwonił on pod numer 997 i nie poinformował Policji o niepokojącej go sytuacji. Być może prawidłowa postawa sąsiedzka przyczyniłaby się do zatrzymania sprawców i odzyskania skradzionych pieniędzy. Bądźmy zatem czujni i pomocni w takich sytuacjach, bo nigdy nie wiadomo czy nas samych nie spotka tak przykre zdarzenie.

Poniżej opisana sytuacja również pokazuje, że oszuści wciąż szukają nowych sposobów, aby okraść, wyłudzić pieniądze lub kosztowności od naszych cioć, babć, mam, dziadków.

Na początku marca w Turku na ul. Sportowej „grasowały” dwie kobiety w wieku około 30 i 50 lat podające się za opiekunki i oferujące usługi masażu. Na szczęście czujność seniorów i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z niewpuszczaniem osób obcych do domu oraz poinformowanie Policji udaremniły popełnienie przestępstwa.

reklama

Nie bądźmy zatem obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy urzędników niosących pomoc. Przekażmy im wiedzę o tym jak chronić się przed oszustami, uwrażliwiajmy
ich i ostrzegajmy. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili cały dorobek swojego życia, a w razie niepokojącego zdarzenia dzwońmy pod 997!

asp. Dorota Grzelka – koordynator ds. profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji KPP w Turku
*tytuł pochodzi od redakcji

 

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

"Stop włamaniom" - akcja profilaktyczna KPP Turek

23 lip.
Czołowe zderzenie pod Galewem. Nie żyje...

Czołowe zderzenie pod Galewem. Nie żyje 8-letnie...

1 lip.
Nietypowe zdarzenie w Galewie. Działania...

Nietypowe zdarzenie w Galewie. Działania strażaków...

8 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama