piątek 23 lipca 2021

Sławy, Sławosza, Żelisławy

20°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Trwa akcja "Prędkość". Dla jeżdżących zbyt szybko nie będzie pobłażania

Trwa akcja
 

W trosce o bezpieczeństwo na drogach policjanci z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Turku od dzisiaj do niedzieli przeprowadzą działania „PRĘDKOŚĆ”. Policjanci z drogówki czuwający nad bezpieczeństwem podróżujących, szczególną uwagę zwrócą na kierujących jadących z nadmierną prędkością. To właśnie łamanie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego naszej komendy rozpoczęli działania "Prędkość". Akcja potrwa do niedzieli 16.07.2017r. W trakcie trzydniowych działań mundurowi będą kontrolować prędkość w różnych miejscach na terenie powiatu tureckiego – w szczególności tam, gdzie dochodzi często do zdarzeń drogowych.

reklama

Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach. Większości zdarzeń drogowych można by uniknąć, gdyby kierowcy przestrzegali ograniczeń prędkości wynikających z przepisów i znaków drogowych.

Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na każde, nawet najmniejsze przekraczanie przepisów w tym zakresie. Pamiętajmy, że poruszać się należy z prędkością, która jest określona w przepisach ruchu drogowego, to znaczy, że gdy znak wskazuje na prędkość 50km/h, to właśnie maksymalnie tak szybko możemy jechać!

Funkcjonariusze wykorzystają sprzęt pomiarowy, m.in. policyjne motocykle, videorejestrator, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.

Pamiętajmy, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych i kolizji. Dlatego apelujemy do wszystkich o przestrzeganie obowiązujących limitów prędkości.

W 2016 roku na drogach woj. wielkopolskiego zaistniało 36.758 zdarzeń drogowych, w tym 2.304 wypadki, w których 249 osób poniosło śmierć,a 2.669  doznało obrażeń ciała. Policji zgłoszono 34.454 kolizje drogowe.

reklama

W porównaniu z rokiem 2015 r. nastąpił wzrost liczby:

wypadków drogowych            o       110 tj.   5,0 %,

osób zabitych                         o           4 tj.   1,6 %,

osób rannych                         o       149 tj.   5,9 %, 

kolizji drogowych                   o    4.896 tj.   16,5%.

Zdecydowaną większość zdarzeń drogowych spowodowali kierujący pojazdami – 84,2 %.

W 2016 roku w Wielkopolsce odnotowano 2.013 wypadków z winy kierujących, w których 201 osób zginęło, a 2.367 zostało rannych; zgłoszono również 28.942 kolizje drogowe.

Bardzo niepokojącym zjawiskiem, niekorzystnie wpływającym na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w województwie wielkopolskim, jest wzrost udziału „prędkości” jako głównej przyczyny postawania wypadków w porównaniu do roku 2015.

SZYBCIEJ ZAWSZE OZNACZA NIEBEZPIECZNIEJ !

 Z całą pewnością „prędkość" miała swój niekorzystny udział w większości zdarzeń drogowych zaistniałych na terenie Wielkopolski.

Większa prędkość  jazdy to:

- gorsza obserwacja drogi,

- zawężenie pola widzenia,

- zbyt późne zauważenie przeszkody (stojącego pojazdy, pieszego, wyrwy w nawierzchni drogi, itp.),

- mniej czasu na reakcję,

- podejmowanie szybko niewłaściwych decyzji o wykonaniu manewrów, np. wyprzedzania, skrętu, itp.

- wydłużenie drogi hamowania i drogi zatrzymania.

Źródło: KPP w Turku / www.turek.policja.gov.pl
*tytuł pochodzi od redakcji
 

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Przekroczył prędkość o 63km/h w terenie...

Przekroczył prędkość o 63km/h w terenie zabudowanym....

12 lip.
Wideo: Na podwójnej ciągłej i z nadmierną...

Wideo: Na podwójnej ciągłej i z nadmierną prędkością...

26 maj.
Nielegalna jazda po lesie

Nielegalna jazda po lesie "nagrodzona" mandatami....

31 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama