piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

12°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Oszuści odwiedzają emerytów, kradną pieniądze i biżuterię. Policja apeluje o ostrożność

Oszuści odwiedzają emerytów, kradną pieniądze i biżuterię. Policja apeluje o ostrożność  - foto: freeimages.com / Gabriella Fabbri
foto: freeimages.com / Gabriella Fabbri 

Oszuści działający na legendę niestety nie ustają w poszukiwaniu kolejnych ofiar. Zdecydowana większość starszych osób nie daje się oszukać, natychmiast przerywa rozmowę i dzięki temu może ochronić oszczędności swojego życia. Niestety, nie wszyscy są wystarczająco roztropni. Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami na wszelkie możliwe sposoby. Pomóż nam w tym!

Oszuści podszywają się pod przedstawicieli administracji, NFZ oraz pracowników opieki społecznej i twierdzą, że ich wizyta jest spowodowana np. kontrolą liczników wody, refundacją leków, propozycją masażu leczniczego czy też wypłatą dodatkowego świadczenia.

reklama

W ciągu ostatniego miesiąca na terenie Turku doszło do dwóch zdarzeń w których poszkodowane zostały starsze osoby.

Wczoraj w godzinach południowych na terenie Turku, kobieta która odwiedziła w  domu 86-letniego mężczyznę oświadczyła, że mężczyźnie należy się odszkodowanie za śmierć matki. Wykorzystując nieuwagę mężczyzny dokonała kradzieży 5 tysięcy złotych oraz złotej biżuterii.

Do podobnego przypadku doszło  kilka tygodni temu, gdy młody mężczyzna i młoda kobieta  podający się za kurierów przyszli  do domu samotnie mieszkającej ponad 81-letniej mieszkanki  Turku. Oświadczyli,  że chcą zostawić paczkę dla sąsiada. Podczas sporządzania dokumentacji, mężczyzna dokonał kradzieży ponad 10 tysięcy złotych z domu.

reklama

Także na terenie Turku kilka miesięcy temu doszło do kradzieży na legendę. Do miejsca zamieszkania 88-letniej kobiety przyszły dwie młode kobiety, które podawały się za pracownice spółdzielni.  W trakcie gdy jedna z kobieta odwróciła uwagę pokrzywdzonej, druga kobieta plądrowała mieszkanie. Dopiero po wyjściu kobiet  zorientowała się że skradziono jej pieniądze. 

Sposoby oszustw popełnianych zwłaszcza na szkodę osób starszych ciągle ewaluują i co chwile pojawiają się ich modyfikacje. Mimo, że wielu seniorów nie daje się oszukać, to jednak problem ten wciąż dotyczy znacznej ich części. Warto przy okazji spotkań poruszyć powyższy temat ostrzegając bliskich, jak mogą uchronić się przed działaniem przestępców.

Dlatego też -  APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:
Przed otwarciem drzwi:

•    Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno i sprawdzić, kto przyszedł z wizytą.
•    Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
•    W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub w innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej instytucji).
W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję pod numer alarmowy 997 lub zaalarmować otoczenie. Funkcjonariusze natychmiast sprawdzą niepokojące sygnały!

Policjanci chcąc dotrzeć do wszystkich seniorów proszą o pomoc. Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!

Jeżeli macie Państwo podejrzenia, że możecie zostać oszukani bardzo proszę o szybką reakcję.

Dzwońcie natychmiast na Policję pod nr alarmowy 997 lub 112.

Tylko natychmiastowa informacja i szybka reakcja Policji może doprowadzić do zatrzymania takiego oszusta.

Źródło: KPP w Turku / www.turek.policja.gov.pl
* tytuł pochodzi od redakcji

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. To...

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. To próba...

z dzisiaj
Kolejne oszustwo na ogólnopolskim serwisie...

Kolejne oszustwo na ogólnopolskim serwisie...

20 sierp.
74-letnia mieszkanka z Turku oszukana na 54...

74-letnia mieszkanka z Turku oszukana na 54 tysiące...

10 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama