wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Potrącenie pieszej i wymuszenie pierwszeństwa. Dwa niebezpieczne zdarzenia na drogach Turku

Potrącenie pieszej i wymuszenie pierwszeństwa. Dwa niebezpieczne zdarzenia na drogach Turku - fot. nadesłane przez Czytelnika
fot. nadesłane przez Czytelnika 

W środę 2 czerwca na ulicach Turku doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Na szczęście nikt nie ucierpiał w znacznym stopniu a same zdarzenia niech będą przestrogą dla kierujących i pieszych. Warto zainteresować się zmianami przepisów jakie od 1 czerwca zostają wprowadzone na terenie kraju.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce około godziny 13.00 na ulicy Ogrodowej gdzie doszło do potrącenia pieszej. Jak informuje st.asp. Dorota Grzelka z Komendy Powiatowej Policji w Turku potrącenie miało miejsce na oznakowanym przejściu dla pieszych. - Kierująca samochodem marki BMW potrąciła przechodzącą prawidłowo na przejściu dla pieszych 61-letnią mieszkankę naszego miasta. Kierująca pojazdem była trzeźwa. - informuje Dorota Grzelka. Na szczęście pieszej nic się nie stało, nie odnotowano obrażeń ciała. Sprawczynię potrącenia ukarano mandatem karnym.

reklama

Drugie zdarzenie z udziałem motorowerzysty oraz samochodu osobowego miało miejsce około godziny 22.20 na Alei Jana Pawła II. -Kierujący pojazdem marki Peugeot 24-letni obywatel Ukrainy nie zachował należytych środków ostrożności i wymusił pierwszeństwo podczas wjazdu z drogi podporządkowanej skręcając w lewo w wyniku czego uderzył w nadjeżdżającego 43-letniego motorowerzystę, mieszkańca Turku. - relacjonuje Dorota Grzelka. Na miejsce wypadku oprócz policjantów z KPP Turek zadysponowano dwa zastępy Straży Pożarnej z PSP Turek oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Poszkodowany motorowerzysta został w celu dalszej obserwacji przetransportowany przez ZRM do szpitala w Turku. Obaj kierujący byli trzeźwi. Policjanci prowadzą czynności wyjaśniające przyczyny wypadku.

Przypominamy że od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy m.in. związane z poruszaniem się po drogach i oznakowanych przejściach dla pieszych. W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

reklama

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

 

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

9 wrz.
Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji...

Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji "Stop...

8 wrz.
Dofinansowanie na zakup samochodu...

Dofinansowanie na zakup samochodu transportowego dla...

8 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama