Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Rozważni i romantyczni nie tylko w Walentynki

Rozważni i romantyczni nie tylko w Walentynki
 

Internet to nie tylko nasze okno na świat, źródło inspiracji i rozrywki. Jego coraz większe możliwości i ogólna dostępność to raj dla wszelkiego rodzaju oszustów… również matrymonialnych. Potrzeba bliskości, apetytu na nowe znajomości i relacje, które rozbudzają w nas pozytywne emocje, to w tym, już niemal dwuletnim, okresie pandemicznej izolacji, normalne ludzkie uczucia. Dziś Walentynki – coroczne święto zakochanych, czas randek i romantycznych spotkań we dwoje. Dla policji to jednak również okazja do zwrócenia uwagi na fakt, by pamiętać o własnym bezpieczeństwie, ponieważ matrymonialne oszustwa w sieci stają się coraz bardziej powszechne.

Trend ten wzrastał wraz z popularnością internetowych serwisów randkowych, a w dobie pandemii koronawirusa zagrożenie tego typu stało się wręcz powszechne i coraz bardziej kosztowne. Policja ostrzega, że oszustów matrymonialnych działających w Internecie jest coraz więcej. Ofiarami tego typu oszustw padają nie tylko panie, ale coraz częściej mężczyźni.

reklama

Z reguły oszuści wykorzystują obietnicę uczucia, aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Bardzo często romansują z osobami, które są bardziej podatne na emocjonalną manipulację. Na portalach randkowych wyszukują osoby starsze i samotne, które są bardziej ufne i posiadają mniejsze doświadczenie w korzystaniu z internetowych serwisów randkowych. Oszuści najczęściej korzystają z portali społecznościowych, randkowych i aplikacji do poznawania nowych ludzi. Wydaje się im, że w sieci są anonimowi, że mogą przedstawić wiarygodną historię, a osobie po drugiej stronie będzie trudno zweryfikować podane informacje. Zadają mnóstwo pytań, a potem wykorzystują sytuację osobistą poznanej osoby, grają na jej emocjach, wpędzają w stres. Podają rzekome szczegóły ze swojego życia i, w ujmujący sposób, prezentują niezwykle precyzyjnie przygotowaną w tym celu historię. Gdy zdobędą zaufanie i sympatię, wyłudzają pieniądze a fałszywa miłość życia, znika wraz z zagrabioną gotówką.

Oszustwa matrymonialne są cały czas modyfikowane i przybierają coraz to nowe formy.

Jak rozpoznać, że nowa internetowa sympatia w rzeczywistości jest oszustem? Policja podaje kilka tropów:

- używa nieprawdziwych zdjęć. Najbardziej skuteczni okazali się oszuści, którzy byli znani z kradzieży zdjęć prawdziwych ludzi, dzięki czemu stawali się bardziej wiarygodni,

reklama

- szybko deklaruje uczucia o dozgonnej miłości, wierności, stałej relacji,

- przekierowuje rozmowy poza serwis randkowy, ponieważ wiele portali randkowych posiada specjalne mechanizmy służące wykrywaniu oszustów, chce uzyskać Twój numer telefonu czy adres e-mail. Pamiętaj, że udostępniając jakiekolwiek z tych danych, przekazujesz wiele wrażliwych informacji osobie, której praktycznie nie znasz,

- nie dąży do spotkania w realnym świecie, przyjmuje tożsamość osób, które budzą zaufanie, ale zazwyczaj musi pracować za granicą (wojskowi, pracownicy organizacji humanitarnych, dyplomaci, lekarze, biznesmeni). Zapewnia to doskonałą wymówkę, dlaczego nie może się z Tobą spotkać osobiście,

- pyta o sytuację materialną i pieniądze. Na początku będą to prośby o drobne kwoty na niezbędne naprawy czy leki, które nie będą budzić większych podejrzeń, jednak każdy taki sygnał powinien być ostrzeżeniem. Aby uwiarygodnić swoją historię, oszuści dzielą się informacjami o schorowanych krewnych, tragediach, śmierci rodzinnej, urazach lub innych trudnościach.

  Policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że do nawiązywanych w mediach społecznościowych kontaktów i tego typu sytuacji, warto podejść z dużą ostrożnością i zawsze zachować czujność, ponieważ jedna ryzykowna decyzja w życiu może zadecydować o przyszłości. Wielu pokrzywdzonych wstydzi się takiej sytuacji, nierzadko ukrywają fakt przed rodziną oraz znajomymi, często mają opory, aby opowiedzieć o tym co się stało.

  O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, należy natychmiast poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

  Anna Wiśniewska-Kocik
  Dziennikarz Turek.net.plFB

  email: ania@turek.net.pl

  Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
  Rozważni i romantyczni nie tylko w Walentynki

  Podobne artykuły

  Wideo: Policyjny dron krążył nad Galewem....

  Wideo: Policyjny dron krążył nad Galewem....

  22 wrz.
  Pomachaj kierowcy i popraw swoje...

  Pomachaj kierowcy i popraw swoje bezpieczeństwo....

  20 wrz.
  Punkty karne zostaną z nami przez dwa lata. Od...

  Punkty karne zostaną z nami przez dwa lata. Od...

  19 wrz.

  Komentarze ()

  Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

  reklama
  reklama
  reklama