poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Strażacy alarmują "Stop Pożarom Traw". Susza coraz groźniejsza

Strażacy alarmują
fot.: OSP Feliksów 

W marcu nie spadła ani jedna kropla deszczu. Susza daje się nam wszystkim coraz bardziej we znaki. Wpływ na sytuację maja też brak pokrywy śnieżnej przez ponad 2 miesiące oraz wyjątkowo silne wiatry, z którymi mieliśmy do czynienia w lutym. W takiej sytuacji łatwo o nieszczęście. 1 marca Państwowa Straż Pożarna ruszyła z akcją „Stop Pożarom Traw”.

Już od wielu lat na przełomie zimy i wiosny wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Osoby, wypalające trawy muszą się liczyć z konsekwencjami. Podpalaczom traw grozi kara aresztu, nagany lub grzywny.

reklama

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która, ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji, stanowi doskonałe podłoże palne. Za ponad 94% przyczyn powstania pożarów odpowiedzialny jest człowiek. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety, mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Do 16 marca 2022 roku polscy strażacy interweniowali 9139 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. W skali całego kraju, odnotowano trzy ofiary śmiertelne oraz 22 osoby ranne.

Z pożarami suchych traw i nieużytków walczą również strażacy z terenu naszego powiatu. Druhowie z OSP Feliksów, Malanów, Kotwasic i Grąbkowa, wspierani przez PSP w Turku 20 i 23 marca wyjeżdżali do takich interwencji. Na szczęście, szybka reakcja pozwoliła opanować sytuację.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
2
3
4

Podobne artykuły

Druhowie ochotnicy z powiatu tureckiego już...

Druhowie ochotnicy z powiatu tureckiego już...

31 paźd.
Nocny pożar pustostanu w Milinowie. Na akcję...

Nocny pożar pustostanu w Milinowie. Na akcję...

28 paźd.
Kolejne świadczenia ratownicze dla druhów z OSP...

Kolejne świadczenia ratownicze dla druhów z OSP...

30 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama