środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kolejne świadczenia ratownicze dla druhów z OSP przyznane. Piątkowa uroczystość w KP PSP w Turku

Kolejne świadczenia ratownicze dla druhów z OSP przyznane. Piątkowa uroczystość w KP PSP w Turku
 

Za lata czynnego udziału w działaniach ratowniczych, podczas których ratowali mienie i życie osób poszkodowanych, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych mogą ubiegać się o świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat. Kolejne decyzje dla druhów z powiatu tureckiego wręczono w piątek, 30 września.

W uroczystości udział wzięli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszard Bartosik, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Turku, mł. bryg. Piotr Pietrucha, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Tomasz Grelak oraz odbierający swoje decyzje druhowie.

reklama

Świadczenie zostało wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. 2021, poz. 2490) i wynosi 200 złotych miesięcznie, a wypłacane będzie jako dodatek do emerytury przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Prawo do świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych, co najmniej raz w roku przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP - tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
2
3
4
5
6
7

Podobne artykuły

Druhowie ochotnicy z powiatu tureckiego już...

Druhowie ochotnicy z powiatu tureckiego już...

31 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama