niedziela 02 kwietnia 2023

Franciszka, Malwiny, Władysława

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Mieszkaniec powiatu stracił 2,5 tysiąca złotych! Nowe metody cyberoszustów!

Mieszkaniec powiatu stracił 2,5 tysiąca złotych! Nowe metody cyberoszustów!
 

2,5 tysiąca złotych stracił mieszkaniec powiatu tureckiego, który, działając w dobrej wierze, przelał pieniądze na konto córki w potrzebie. Niestety, jak się później okazało, podali się za nią oszuści.

Wszystko wskazuje na to, że cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa. Na Komendę Powiatową Policji w Turku zgłosił się mieszkaniec powiatu, który powiadomił o oszustwie na jego szkodę. Jak ustalono, w sobotę otrzymał z nieznanego numeru wiadomość o treści „Czesc tato. To mój nowy numer. Możesz usunąć ten stary. Wyślij wiadomość na whatsapp”. Dalsza rozmowa przeniosła się do wspomnianego komunikatora, gdzie osoba podawała się za córkę pokrzywdzonego. W trakcie rozmowy oszust napisał, że telefon wpadł do toalety i potrzebuje 2499 zł na zakup nowego. W wiadomości podał numer konta, na które mężczyzna wykonał przelew natychmiastowy na 2500 zł. Po tym pokrzywdzony próbował dzwonić na numer telefonu, lecz był on zajęty lub nikt nie odbierał. W niedzielę rano skontaktował się z córką, która wszystkiemu zaprzeczyła.

reklama

Policja apeluje o ostrożność i przypomina o ograniczonym zaufaniu podczas takich kontaktów. Musimy pamiętać o tym, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, żeby uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Każdą prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. W takiej sytuacji najlepiej się rozłączyć, a potem oddzwonić i zweryfikować przekazane informacje.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
reklama
Podobne artykuły
Bardzo szybki, bardzo fajny i bardzo...

Bardzo szybki, bardzo fajny i bardzo nieoznakowany. Wideorejestrator...

29 mrz.
41-latek z Turku odpowie za współudział w...

41-latek z Turku odpowie za współudział w morderstwie. Wspólna akcja...

20 lt.
Śmiertelny wypadek na Muchlinie. Nie żyje...

Śmiertelny wypadek na Muchlinie. Nie żyje 62-letnia rowerzystka

9 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama