poniedziałek 21 września 2020

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

reklama

Odkrył źródło Amazonki, teraz odwiedził Malanów

Odkrył źródło Amazonki, teraz odwiedził Malanów
 

W dniu 11 października w sali CKiS w Malanowie pojawiły się osoby głodne niebagatelnych i interesujących historii z najdalszych zakątków świata. Wyobraźnię słuchaczy spotkania rozpalał do czerwoności podróżnik Jacek Pałkiewicz.

Gość piątkowego spotkania to człowiek, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jacek Pałkiewicz to reporter i eksplorator, którego wojaże trwają już 40 lat - twórca survivalu w Europie i członek elitarnego Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie. Podróżnik może pochwalić się takimi barwnymi elementami swego życiorysu, jak samotne pokonanie Atlantyku na 5-metrowej łodzi, współpraca z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów czy też szkolenie żołnierzy elitarnych jednostek specjalnych.

reklama

Piątkowe spotkanie w murach sali CKiS poświęcone zostało wyjątkowemu wyczynowi Jacka Pałkiewicza. Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się, jak przebiegała jego naukowa ekspedycja, która pozwoliła w 1996r. zlokalizować źródła Amazonki. Prelekcja podróżnika nakreśliła nie tylko przebieg morderczej wędrówki przez Andy, utrudnianej chociażby przez niską zawartość tlenu, ale też realiom egzystowania w dżungli okalającej największą rzekę świata. Osoby wsłuchane w słowa eksploratora dowiedziały się, jak wygląda trud podróżowania w tym niedostępnym rejonie świata (zabezpieczanie obozowiska, walka z robactwem i chorobami itd.), ale także przekonały się, że filmy sensacyjne karmią nas sporymi niedopowiedzeniami, gdyż piranie wcale nie zabierają się chętnie za jedzenie ludzi, a dzikie zwierzęta wcale nie są spotykane przez podróżników na każdym kroku.

W opowieściach Jacka Pałkiewicza przeplatały się ze sobą humor i groza. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in., jak to podróżnik starał się - za pomocą symulowania bólu żołądka - wymigać od skonsumowania upieczonych nad ogniem myszy, które jego kompani wzięli za przyrządzone w ten sposób ptaszki. Z drugiej strony gość wydarzenia nie szczędził jego mieszkańcom Malanowa i okolic historii o urągających wszelkim normom realiach pracy w brazylijskiej kopalni złota, gdzie dla wielu osób wspinaczka po drabinie kończyła się po prostu upadkiem, a co za tym idzie kalectwem lub natychmiastową śmiercią.

Barwnych wypowiedzi i ciekawostek nie zabrakło także podczas części spotkania na poświęconej zadawanie pytań podróżnikowi. Tak więc oto Jacka Pałkiewicza pytano o to, kiedy pojawiła się u niego pasja podróżowania, jak sobie radzi z chwilami zwątpienia itd. Pytający otrzymywali często niebagatelne odpowiedzi, bo oto Jacek Pałkiewicz zagadnięty o pozyskanie funduszy na pierwszą poważną wyprawę odparł, iż pieniądze zarabiał w kopalni złota w Ghanie, a nieco później znalazł zatrudnienie w Sierra Leone, gdzie przypadła mu rola ochroniarza zmagającego się z nielegalnymi poszukiwaczami diamentów.

reklama

Po zakończeniu spotkania osoby zainteresowane dokonaniami i przygodami Jacka Pałkiewicza mogły zakupić książki jego autorstwa i rzecz jasna otrzymać autograf.

AW

Podobne artykuły

Spotkanie z podróżnikiem w turkowskim muzeum

Spotkanie z podróżnikiem w turkowskim muzeum

04-12-2018
Brudzew: Etno warsztaty w bibliotece

Brudzew: Etno warsztaty w bibliotece

02-10-2018
Słodków: Spotkanie z podróżnikami Ulą i Kubą z...

Słodków: Spotkanie z podróżnikami Ulą i Kubą z...

06-03-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama