Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Sprawa SP w Kotwasicach wciąż budzi emocje

Sprawa SP w Kotwasicach wciąż budzi emocje
Zaciekłym wrogiem przekształcenia SP w Kotwasicach jest radny Urban. 

Wprawdzie sednem ostatnich w tym roku sesji jest przyjmowanie projektów budżetów, to jednak samorządowcy zajmują się także innymi kwestiami. Ot chociażby podczas przedświątecznych obrad Rady Gminy Malanów tamtejsi samorządowcy musieli po raz kolejny zderzyć się z palącym problemem inicjatywy przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kotwasicach.

W porządku obrad XXXV sesji znalazł się punkt dotyczący uchwały w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa i interesu prawnego. O co chodzi? W czwartek 7 listopada b.r. w sali obrad UG w Malanowie zrobiło się gorąco z powodu projektu uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kotwasicach. Wtedy to rodzice i nauczyciele mówili głośno o tym, że robi się krzywdę dzieciom i niszczy placówkę, z kolei wójt przypominał, że demografia jest bezlitosna, a pewne osoby powinny zacząć myśleć o ekonomii i przestać trwać w mylnym wyobrażeniu o nieprzebranych bogactwach gminy Malanów. Ostatecznie głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kotwasicach wypadło niekorzystnie dla obrońców placówki. 5 głosów „za”, 2 „przeciw” i 6 wstrzymujących wystarczyło, by projekt przyjąć, a oburzeni takim obrotem sprawy radni Urban i Perliński opuścili salę obrad i już na nią nie powrócili.

reklama

Nie jest to jednak koniec sprawy. W dniu 20 listopada do władz gminy dotarły pisma, wzywające do usunięcia naruszenia prawa i interesu prawnego w związku z uchwaleniem wspomnianej uchwały. Dokumentów tych było aż 48. Jako podstawę prawną wezwania mieszkańcy wskazali art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminy, zgodnie z którym osoba, której interes prawny lub uprawnienia zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ gminy z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę.

Nie przekonuje mnie mówienie o tej migracji mieszkaniowej, zarobkowej (…). Z tą migracją, przesiedlaniem się to nie jest do końca prawda – mówił broniąc zachowania obecnej formy szkoły radny Urban, przeciwstawiając się twierdzeniom, że spadek ilości dzieci wynika m.in. z naturalnego kierunku migracji mieszkańców w kierunku Malanowa, skutkującej posyłaniem dzieci do tamtejszej podstawówki.

Pomysł złożenia blisko 50 pism na niewiele się zdał. Radnym przedłożono projekt uchwały, zakładający nieuwzględnienie wezwań, gdyż argumenty mieszkańców uznano jedynie za wyraz poglądów bądź innej interpretacji stanu faktycznego, a polemika z podstawami faktycznymi uchwały nie dotyczy sfery prawa i jego naruszenia.

Za przyjęciem projektu uchwały, zakładającego nieuwzględnienie wezwań mieszkańców gminy Malanów do  usunięcia naruszenia prawa i interesu prawnego opowiedziało się 10 samorządowców, 2 było przeciwnych, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

reklama

AW

Podobne artykuły

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w...

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w Słodkowie....

26 wrz.
Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne...

Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne jednak...

22 wrz.
Sześcioro uczniów

Sześcioro uczniów "Piątki" wzięło udział w obradach...

4 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama