niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

17°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Królowie konno przemierzali Tuliszków

Królowie konno przemierzali Tuliszków
 

W poniedziałek 6 stycznia setki tuliszkowian postanowiły przyłączyć się do przemarszu Orszaku Trzech Króli. Wydarzenie wzbudziło nie lada zainteresowanie, gdyż na końskie grzbiety wsiedli – odziani w korony i odpowiednie szaty – najważniejsi miejscowi samorządowcy oraz ksiądz wikary. Impreza odbyła się dzięki staraniom Gminy i Miasta Tuliszków, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie oraz Parafii św. Wita, a także ogólnopolskich organizatorów przedsięwzięcia.

Wydarzenie rozpoczęła msza św., odprawiona w kościele parafialnym, a tuż po niej mieszkańcy Tuliszkowa i okolic mogli wysłuchać kolęd w wykonaniu zespołu wokalnego Tulibabki, działającego przy MGOK. Następnie zgromadzeni przenieśli się na plac Wolności, gdzie rozdano setki koron, śpiewników, plakietek, a także sztandary. Tak wyposażeni świętujący mogli rozpocząć marsz w orszaku, prowadzonym przez proboszcza ks. dziekana Stanisława Nowaka oraz trzech króli, przemierzających konno ulice Mickiewicza, Górną, Patrzykąta i Kasztelana Zaręby czyli przez burmistrza Grzegorza Ciesielskiego, przewodniczącego Rady Gminy – Tomasza Maćkowskiego oraz ks. wikariusza – Marcina Sadownika. Kroczący tłum sprawił, że Tuliszków wypełnił się dźwiękami kolęd. Swój udział w tym miały też przedszkolaki, które także przygotowały na tę okoliczność stosowną część artystyczną.

reklama

Ostatecznie potężny orszak dotarł wreszcie do amfiteatru. Tam czekał już zespół Jesień, który zaprezentował swoje interpretacje kolęd, a na scenie pojawili się również uczniowie ZS w Tuliszkowie. Po wspólnym śpiewaniu trzej mędrcy mogli dokonać złożenia mirry, kadzidła i złota, by potem wraz ze św. Mikołajem zająć się rozdawaniem cukierków.

Akcja Orszak Trzech Króli – w której uczestniczył również Tuliszków – odbyła się w tym roku po raz szósty. Inicjatywa ogarnęła swym zasięgiem 193 miejscowości, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

AW

reklama

Obszerna fotorelacja z wydarzenia w materiale "Wikary, burmistrz i przewodniczący wiedli orszak przez Tuliszków".

Podobne artykuły

Wspominamy: Orszak Trzech Króli w archiwach...

Wspominamy: Orszak Trzech Króli w archiwach...

6 st.
V Malanowski Orszak Trzech Króli 2020

V Malanowski Orszak Trzech Króli 2020

08-01-2020
Orszak Trzech Króli 2020 w Tuliszkowie

Orszak Trzech Króli 2020 w Tuliszkowie

08-01-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama