niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

ZSR oddał hołd Żołnierzom Wyklętym

ZSR oddał hołd Żołnierzom Wyklętym - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

W roku 2011 dzień 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z lekkim wyprzedzeniem, w piątek 28 lutego uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia odbyły się w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich.

Uroczystości z okazji Powiatowego Dnia Pamięci "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Bohaterowie" rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Tuż potem wszystkich zgromadzonych w szkolnej auli gości – nauczycieli, uczniów, lokalnych samorządowców – powitał dyrektor Sławomir Kosobudzki, którego historia walk partyzanckich dotyczy w sposób szczególny. Wujowie dyrektora ZSR CKP czyli Stefan Kosobudzki „Sęk” i Piotr Kosobudzki „Błyskawica” byli wszakże żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, którzy walczyli z okupantem niemieckim i sowieckim. Nieco później uwaga zebranych skupiła się na części artystycznej, przygotowanej przez młodzież, na którą złożyły się układy taneczne, zaprezentowane przez Marlenę Łukasik i Łukasza Mikołajczyka, występ wokalny oraz przybliżenie historii "Żołnierzy Wykletych". W trakcie piątkowych uroczystości z ich uczestnikami spotkali się także sybiraczka – Danuta Chmielewska oraz dr Rafał Sierchuła z IPN w Poznaniu.

reklama

Uroczystości w murach ZSR CKP nie są jedyną formą oddania hołdu „Żołnierzom Wyklętym”. W dniu 1 marca w miejscowości Czyste (gm. Dobra) o godz. 12:00 odbędą się Obchody Narodowego Dnia Pamięci. W jej trakcie złożone zostaną wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą „Żołnierzy Wyklętych”, dowodzonych przez Eugeniusza Kokolskiego, ps. Groźny. W położonej swego czasu w lesie, na terenie miejscowości Czyste, zagrodzie w 1946 roku "Żołnierze Wyklęci" zostali otoczeni przez funkcjonariuszy Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W wyniku zdarzenia ciężko ranny został sam Groźny, umierając niebawem w siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Turku. 

AW

Podobne artykuły

Jeszcze tylko dziś szansa na udział w

Jeszcze tylko dziś szansa na udział w "Biegu Tropem...

17 wrz.
Pracownicy muzeum opowiadali o

Pracownicy muzeum opowiadali o "Żołnierzach Wyklętych"

4 mrz.
Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach dla...

Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach dla Żołnierzy...

2 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama